Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nad Cthulhu Regio na Plutu

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Inst.

Z vnější Sluneční soustavy začínají přicházet nové snímky Pluta s vysokým rozlišením. Kosmická sonda New Horizons, která v červenci prolétla kolem Pluta, dokončila odesílání nezbytných inženýrských údajů a nyní přenáší vybrané soubory z ohromné zásobárny snímků Pluta a jeho měsíců. Obraz nahoře je digitální kompozit plný překvapivých podrobností v terénu plného kráterů, rovin a krajin neznámého charakteru a forem, které připomínají něco ze Země, ale na Plutu jsou docela nečekané. Světlá oblast vpravo nahoře byla nazvána Sputnik Planum a je studována pro svou neobyčejnou hladkost, zatímco tmavá oblast posetá krátery pod ní se jmenuje Cthulhu Regio. Sonda New Horizons doposud předala jen několik procent snímků a dat, které pořídila při průletu, ovšem bude nadále pokračovat při odesílání dalších snímků této trpasličí planety, i když už směřuje dál k ještě vzdálenějším průzkumům.

Štítky: Pluto, New horizons, Cthulhu Regio


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Denný tranzit ISS

Prelet ISS popred Mesiac.

Další informace »