Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nad Cthulhu Regio na Plutu

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Inst.

Z vnější Sluneční soustavy začínají přicházet nové snímky Pluta s vysokým rozlišením. Kosmická sonda New Horizons, která v červenci prolétla kolem Pluta, dokončila odesílání nezbytných inženýrských údajů a nyní přenáší vybrané soubory z ohromné zásobárny snímků Pluta a jeho měsíců. Obraz nahoře je digitální kompozit plný překvapivých podrobností v terénu plného kráterů, rovin a krajin neznámého charakteru a forem, které připomínají něco ze Země, ale na Plutu jsou docela nečekané. Světlá oblast vpravo nahoře byla nazvána Sputnik Planum a je studována pro svou neobyčejnou hladkost, zatímco tmavá oblast posetá krátery pod ní se jmenuje Cthulhu Regio. Sonda New Horizons doposud předala jen několik procent snímků a dat, které pořídila při průletu, ovšem bude nadále pokračovat při odesílání dalších snímků této trpasličí planety, i když už směřuje dál k ještě vzdálenějším průzkumům.

Štítky: Pluto, New horizons, Cthulhu Regio


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »