Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Nad Cthulhu Regio na Plutu

Uznání: NASA, Johns Hopkins Univ./APL, Southwest Research Inst.

Z vnější Sluneční soustavy začínají přicházet nové snímky Pluta s vysokým rozlišením. Kosmická sonda New Horizons, která v červenci prolétla kolem Pluta, dokončila odesílání nezbytných inženýrských údajů a nyní přenáší vybrané soubory z ohromné zásobárny snímků Pluta a jeho měsíců. Obraz nahoře je digitální kompozit plný překvapivých podrobností v terénu plného kráterů, rovin a krajin neznámého charakteru a forem, které připomínají něco ze Země, ale na Plutu jsou docela nečekané. Světlá oblast vpravo nahoře byla nazvána Sputnik Planum a je studována pro svou neobyčejnou hladkost, zatímco tmavá oblast posetá krátery pod ní se jmenuje Cthulhu Regio. Sonda New Horizons doposud předala jen několik procent snímků a dat, které pořídila při průletu, ovšem bude nadále pokračovat při odesílání dalších snímků této trpasličí planety, i když už směřuje dál k ještě vzdálenějším průzkumům.

Štítky: Pluto, New horizons, Cthulhu Regio


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »