Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Částečné zatmění Slunce nad Texasem

Uznání a copyright: Jimmy Westlake (Colorado Mountain College) & Linda Westlake

Byl to typický západ slunce v Texasu, až na to, že většina slunce chyběla. Chybějící část ale nebyla žádnou záhadou, byla za Měsícem. Zde vidíte jeden z nejzajímavějších snímků pořízených při částečném zatmění v roce 2012, který zachytil dočasný srpek Slunce, jak zapadá do zčervenalé oblohy za křovím a větrníkem. Snímek byl pořízen asi 20 mil na západ od městečka Sundown v Texasu v USA právě poté, co Měsíc svým pohybem pryč od středu Slunce zrušil ohnivý prstenec. Dnes bude ze Země vidět další částečně zatmění Slunce. Naneštěstí pro obyvatele Texasu, dnešní zatmění bude vidět pouze z jižní Afriky a Antarktidy.

Štítky: Partial eclipse, Sluneční zatmění, Texas


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »