Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvojitý přelet ISS

Uznání a copyright: Hartwig Luethen

Ne jednou, ale hned dvakrát přeletěla Mezinárodní kosmická stanice přes Slunce na své orbitě kolem planety Země na tomto kompozitním obrazu. Scéna byla zaznamenána 22. srpna z jediného dobře zvoleného místa v městě Schmalenbeck v Německu, kde ISS vytvořila dva protínající se pásy stínu, pouze 7 kilometrů široké. Samotný přelet slunečního kotouče trval méně než sekundu a oba přelety od sebe dělilo asi 90 minut, což odpovídá oběžné době stanice. Zatímco velká skupina sluneční skvrn, ze které pocházejí i vzplanutí, AR 2043 je pod středem a zůstala dobrých 150 miliónů kilometrů daleko, tak vzdálenost mezi kamerou a obíhající stanicí byla 656 kilometrů při prvním (horním) přeletu a 915 kilometrů při druhém, více centrálním přeletu. ISS je v pozoruhodně ostré siluetě vidět při prvním přeletu ve znatelně větším úhlovém průměru. Zítra přejde přes Slunce Měsíc, jak se čeká. Ale i z dobře zvolených míst jeho tmavý centrální stín zemský povrch mine a tak vytvoří pouze částečné zatmění.

Štítky: Slunce, ISS, Přechod


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »