Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvojitý přelet ISS

Uznání a copyright: Hartwig Luethen

Ne jednou, ale hned dvakrát přeletěla Mezinárodní kosmická stanice přes Slunce na své orbitě kolem planety Země na tomto kompozitním obrazu. Scéna byla zaznamenána 22. srpna z jediného dobře zvoleného místa v městě Schmalenbeck v Německu, kde ISS vytvořila dva protínající se pásy stínu, pouze 7 kilometrů široké. Samotný přelet slunečního kotouče trval méně než sekundu a oba přelety od sebe dělilo asi 90 minut, což odpovídá oběžné době stanice. Zatímco velká skupina sluneční skvrn, ze které pocházejí i vzplanutí, AR 2043 je pod středem a zůstala dobrých 150 miliónů kilometrů daleko, tak vzdálenost mezi kamerou a obíhající stanicí byla 656 kilometrů při prvním (horním) přeletu a 915 kilometrů při druhém, více centrálním přeletu. ISS je v pozoruhodně ostré siluetě vidět při prvním přeletu ve znatelně větším úhlovém průměru. Zítra přejde přes Slunce Měsíc, jak se čeká. Ale i z dobře zvolených míst jeho tmavý centrální stín zemský povrch mine a tak vytvoří pouze částečné zatmění.

Štítky: Slunce, ISS, Přechod


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »