Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvojitý přelet ISS

Uznání a copyright: Hartwig Luethen

Ne jednou, ale hned dvakrát přeletěla Mezinárodní kosmická stanice přes Slunce na své orbitě kolem planety Země na tomto kompozitním obrazu. Scéna byla zaznamenána 22. srpna z jediného dobře zvoleného místa v městě Schmalenbeck v Německu, kde ISS vytvořila dva protínající se pásy stínu, pouze 7 kilometrů široké. Samotný přelet slunečního kotouče trval méně než sekundu a oba přelety od sebe dělilo asi 90 minut, což odpovídá oběžné době stanice. Zatímco velká skupina sluneční skvrn, ze které pocházejí i vzplanutí, AR 2043 je pod středem a zůstala dobrých 150 miliónů kilometrů daleko, tak vzdálenost mezi kamerou a obíhající stanicí byla 656 kilometrů při prvním (horním) přeletu a 915 kilometrů při druhém, více centrálním přeletu. ISS je v pozoruhodně ostré siluetě vidět při prvním přeletu ve znatelně větším úhlovém průměru. Zítra přejde přes Slunce Měsíc, jak se čeká. Ale i z dobře zvolených míst jeho tmavý centrální stín zemský povrch mine a tak vytvoří pouze částečné zatmění.

Štítky: Slunce, ISS, Přechod


25. vesmírný týden 2024

25. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 6. do 23. 6. 2024. Měsíc bude v úplňku. Planety můžeme pozorovat pouze nízko na ranní obloze, nejvýše je Saturn a Mars. Aktivita Slunce je nižší, ale nová oblast se skvrnami to může rychle změnit. Pozorovatelé úkazů na obloze si všimli nočních svítících oblak i halových jevů. Starliner pokračuje v misi u ISS a očekáváme jeho přistání. Před dvaceti lety se začala psát historie soukromé kosmonautiky, když miniraketoplán SpaceShipOne dokázal dvakrát překonat výškovou hranici 100 km a tím otevřel dveře do kosmu i pro soukromé společnosti a turisty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2021 S3 PanSTARRS

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2024 obdržel snímek „C/2021 S3 PanSTARRS“, jehož autorem je Miloš Gnida   Dnešní vítězný snímek soutěže Česká astrofotografie měsíce, který pořídil astrofotograf Miloš Gnida, nám přináší pohled hned na několik astronomických objektů. Jednak,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLC

Další informace »