Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obrovká oliheň v letícím netopýrovi

Uznání a copyright: Steve Cannistra (StarryWonders)

Mlhovina Oliheň je na pozemské obloze sice slabá ale zato obrovská, je katalogizována jako Ou4, mlhovina Sh2-129 je též známa jako mlhovina Letící netopýr a na tomto snímku jsou v královském souhvězdí Cepheus zachyceny obě. Snímek obsahuje celkem 20 hodin úzkopásmových a širokopásmových obrazových dat, zorné pole má téměř 4 stupně, neboli 8 úplňků. Mlhovinu Oliheň objevil v roce 2011 francouzský astrofotograf Nicolas Outters a v modrozelené emisi dvojnásobně ionizovaných atomů kyslíku lze rozeznat její bipolární tvar. I když je zcela zřetelně celá obklopena červenou emisní oblastí vodíku Sh2-129, tak skutečná vzdálenost a podstata a vzdálenost mlhoviny Oliheň je obtížné určit. Nedávný výzkum ukazuje, že Ou4 se opravdu nachází uvnitř Sh2-129 ve vzdálenosti asi 2300 světelných let. To by souhlasilo se scénářem, že Ou4 představuje výtok z trojnásobné soustavy žhavých hmotných hvězd katalogizovaných jako HR8119, které jsou vidět ve středu mlhoviny. Pokud je to pravda, tak by tato opravdu velká mlhovina Oliheň fyzicky měřila téměř 50 světelných let.

Štítky: Sh2-129, Ou4, Emisní mlhovina


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »