Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2015

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2015

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obrovká oliheň v letícím netopýrovi

Uznání a copyright: Steve Cannistra (StarryWonders)

Mlhovina Oliheň je na pozemské obloze sice slabá ale zato obrovská, je katalogizována jako Ou4, mlhovina Sh2-129 je též známa jako mlhovina Letící netopýr a na tomto snímku jsou v královském souhvězdí Cepheus zachyceny obě. Snímek obsahuje celkem 20 hodin úzkopásmových a širokopásmových obrazových dat, zorné pole má téměř 4 stupně, neboli 8 úplňků. Mlhovinu Oliheň objevil v roce 2011 francouzský astrofotograf Nicolas Outters a v modrozelené emisi dvojnásobně ionizovaných atomů kyslíku lze rozeznat její bipolární tvar. I když je zcela zřetelně celá obklopena červenou emisní oblastí vodíku Sh2-129, tak skutečná vzdálenost a podstata a vzdálenost mlhoviny Oliheň je obtížné určit. Nedávný výzkum ukazuje, že Ou4 se opravdu nachází uvnitř Sh2-129 ve vzdálenosti asi 2300 světelných let. To by souhlasilo se scénářem, že Ou4 představuje výtok z trojnásobné soustavy žhavých hmotných hvězd katalogizovaných jako HR8119, které jsou vidět ve středu mlhoviny. Pokud je to pravda, tak by tato opravdu velká mlhovina Oliheň fyzicky měřila téměř 50 světelných let.

Štítky: Sh2-129, Ou4, Emisní mlhovina


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Lunární X

Další informace »