Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevný Měsíc

Uznání a copyright: Alain Paillou

Měsíc je obyčejně vidět v jemných odstínech šedi. Na této mozaice vysokorozlišujících snímků pořízených kolem fáze úplňku byly malé a jemné měřitelné barevné rozdíly výrazně zvětšeny, a tak vytvořily vícebarevný obraz centrální měsíční krajiny. Je známo, že různé barvy odpovídají skutečným rozdílům minerálního složení měsíčního povrchu. Modré odstíny ukazují na oblasti bohaté na titan, zatímco oranžovější a nachové barvy představují oblasti chudé na titan a na železo. Pod středem obrázku je Moře par, neboli Mare Vaporum a nad ním je široký oblouk pohoří lunárních Apenin (Apennine Mountains). Vlevo nahoře je tmavé dno 83 kilometrů širokého kráteru Archimedes v Moři dešťů, neboli v Mare Imbrium. Blízko mezery v oblouku Apenin nahoře je místo přistání Apolla 15. Takové a podobné vícebarevné snímky z kosmických sond, kalibrované vzorky hornin z výprav Apollo, se používají k průzkumu celkového složení povrchu Měsíce.

Štítky: Moře par, Earth moon, Mineral


42. vesmírný týden 2018

42. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 15. 10. do 21. 10. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše se blíží úhlově Slunci, ale je viditelná ve dne, nedaleko možná i s Merkurem. Jupiter mizí v záři Slunce, Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Uran a Neptun jsou vidět téměř celou noc. Na obloze je i několik zajímavých komet. Startuje ambiciózní evropsko-japonská mise BepiColombo k planetě Merkur. Nečekaná nehoda potkala kosmickou loď Sojuz MS-10. Start byl přerušen a posádka je v pořádku. Před 15 roky letěl na palubě Šenčou 5 první Číňan Yang Liwei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M31

Notoricky známá galaxie v Andromédě přes menší dalekohled SW 80/600ED a modifikovanou starou zrcadlovkou Canon 1100D.

Další informace »