Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. listopad 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. listopad 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trojcípý závoj Williaminy Flemingové

Uznání a copyright: Sara Wager

Tyto rázy formované filamenty zářícího plynu mají chaotický vzhled a rozprostírají se na pozemské obloze v souhvězdí Labutě jako část Závojové mlhoviny. Závojová mlhovina samotná je velkým zbytkem supernovy, což je rozpínající se mračno po smrtícví explozi hmotné hvězdy. Světlo z původního výbuchu supernovy Zemi dosáhlo zřejmě před 5000 lety. Mezihvězdné rázové vlny vyvržené při kataklyzmické události brázdí prostorema vymetají a excitují mezihvězdný materiál. Zářivé filamenty jsou ve skutečnosti spíše dlouhé vlny v plátu, které jsou vidět z boku a jsou pozoruhodně dobře oddělené do záře ionizovaných atomů vodíku v červené barvě a kyslíku v barvě modré. Závojová mlhovina, též známá jako Smyčka v Labuti, na obloze měří téměř 3 stupně neboli 6 úplňků. To v odhadované vzdálenosti 1500 světelných let odpovídá 70 světelným rokům, ovšem toto zorné pole pokrývá pouze jednu třetinu. Komplex filamentů katalogizovaný jako NGC 6979 se často označuje jako Pickeringův trojúhelník podle ředitele Harvardské observatoře. Po své objevitelce, astronomce Williamině Flemingové, je též znám jako Trojcípý závoj Flemingové.

Štítky: Zbytek supernovy, Ngc6979, Závojová mlhovina


39. vesmírný týden 2018

39. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 24. 9. do 30. 9. 2018. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Pohlédnout můžeme k dvojici hvězd v souhvězdí Kozoroha, které však nejsou fyzickou dvojhvězdou. Před 10 roky provedl první výstup do kosmu čínský kosmonaut z lodi Šen-čou 7 a SpaceX provedla první úspěšný start rakety Falcon 1. Před 70 lety se narodil československý kosmonaut Vladimír Remek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »