Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geminidy na severu

Uznání a copyright: Yin Hao

Jak naše milá planeta procházela prachem z aktivní planetky 3200 Phaethon, tak každoroční pozemský meteorický roj Geminid nezklamal. Na pohledu na oblohu na severní polokouli jsou zachyceny meteory, které vylétají z radiantu roje v souhvězdí Blíženců (Gemini). Obrázek vznikl z 37 jednotlivých snímků s meteory, které byly pořízeny během 8,5 hodiny v noci z 12. na 13. prosince Pro závěrečný kompozitní obraz byly snímky vybrány a registrovány proti hvězdné obloze nad parabolickou anténou radioteleskopu MUSER, což je řada antén určená ke sledování Slunce v astronomicky pojmenované stanici Mingantu ve Vnitřním Mongolsku v Číně, asi 400 kilometrů od Pekingu. Přímo nad radioteleskopem svítí Sírius, alfa hvězda Velkého psa (Canis Major) a k zenitu se táhne Mléčná dráha. V Orionu napravo od severní Mléčné dráhy vyniká žlutá hvězda Betelgeuse. Radiant roje je vlevo nahoře, vysoko nad obzorem blízko dvojice hvězd Castor a Pollux z Blíženců. Jev radiantu vzniká díky perspektivě, jelikož rovnoběžné dráhy meteorů zdánlivě sbíhají v dálce. Geminidy vstupují do zemské atmosféry rychlostí asi 22 kilometrů za sekundu.

Odesláno APODu: Nejlepší snímky (doposud) meteorického roje Geminid 2017.

Štítky: Meteor, Geminids, Mingantu


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Galaxie M110 (NGC205)

Další informace »