Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geminidy na severu

Uznání a copyright: Yin Hao

Jak naše milá planeta procházela prachem z aktivní planetky 3200 Phaethon, tak každoroční pozemský meteorický roj Geminid nezklamal. Na pohledu na oblohu na severní polokouli jsou zachyceny meteory, které vylétají z radiantu roje v souhvězdí Blíženců (Gemini). Obrázek vznikl z 37 jednotlivých snímků s meteory, které byly pořízeny během 8,5 hodiny v noci z 12. na 13. prosince Pro závěrečný kompozitní obraz byly snímky vybrány a registrovány proti hvězdné obloze nad parabolickou anténou radioteleskopu MUSER, což je řada antén určená ke sledování Slunce v astronomicky pojmenované stanici Mingantu ve Vnitřním Mongolsku v Číně, asi 400 kilometrů od Pekingu. Přímo nad radioteleskopem svítí Sírius, alfa hvězda Velkého psa (Canis Major) a k zenitu se táhne Mléčná dráha. V Orionu napravo od severní Mléčné dráhy vyniká žlutá hvězda Betelgeuse. Radiant roje je vlevo nahoře, vysoko nad obzorem blízko dvojice hvězd Castor a Pollux z Blíženců. Jev radiantu vzniká díky perspektivě, jelikož rovnoběžné dráhy meteorů zdánlivě sbíhají v dálce. Geminidy vstupují do zemské atmosféry rychlostí asi 22 kilometrů za sekundu.

Odesláno APODu: Nejlepší snímky (doposud) meteorického roje Geminid 2017.

Štítky: Meteor, Geminids, Mingantu


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »