Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Geminidy na severu

Uznání a copyright: Yin Hao

Jak naše milá planeta procházela prachem z aktivní planetky 3200 Phaethon, tak každoroční pozemský meteorický roj Geminid nezklamal. Na pohledu na oblohu na severní polokouli jsou zachyceny meteory, které vylétají z radiantu roje v souhvězdí Blíženců (Gemini). Obrázek vznikl z 37 jednotlivých snímků s meteory, které byly pořízeny během 8,5 hodiny v noci z 12. na 13. prosince Pro závěrečný kompozitní obraz byly snímky vybrány a registrovány proti hvězdné obloze nad parabolickou anténou radioteleskopu MUSER, což je řada antén určená ke sledování Slunce v astronomicky pojmenované stanici Mingantu ve Vnitřním Mongolsku v Číně, asi 400 kilometrů od Pekingu. Přímo nad radioteleskopem svítí Sírius, alfa hvězda Velkého psa (Canis Major) a k zenitu se táhne Mléčná dráha. V Orionu napravo od severní Mléčné dráhy vyniká žlutá hvězda Betelgeuse. Radiant roje je vlevo nahoře, vysoko nad obzorem blízko dvojice hvězd Castor a Pollux z Blíženců. Jev radiantu vzniká díky perspektivě, jelikož rovnoběžné dráhy meteorů zdánlivě sbíhají v dálce. Geminidy vstupují do zemské atmosféry rychlostí asi 22 kilometrů za sekundu.

Odesláno APODu: Nejlepší snímky (doposud) meteorického roje Geminid 2017.

Štítky: Meteor, Geminids, Mingantu


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »