Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jak si umývat vlasy ve vesmíru

Uznání videa: NASA, Expedition 36 Crew

Jak si umývat bez gravitace vlasy ve vesmíru? To dlouho trápí kosmonauty, kteří se vydali do vesmíru a Karen Nybergová, letová inženýrka na Mezinárodní kosmické stanici (ISS) v roce 2013, poskytla návod. Klíčovou složkou jsou balení vody s tryskou, bezoplachový šampón a intenzivní používání ručníku a hřebene. Přesto je na tomto videu vidět, že celý proces zabere jen několik minut. Zbytek vody se nakonec z vlasů odpaří a klimatizační systém stanice vodu zachytí a vyčistí ji na vodu pitnou. Po návratu z vesmíru po celkem strávených 180 dnech Nybergová pracovala pro NASA v různých pozicích, včetně vedoucí oddělení robotiky.

Štítky: ISS, Vlasy, Karen Nyberg


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »