Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirálový severní pól Marsu

Uznání: ESA/DLR/FU Berlin; NASA MGS MOLA Science Team

Proč je kolem severního pólu Marsu spirála? Každou zimu si severní pól vyvine novou vnější, asi metr silnou vrstvu, která se skládá z oxidu uhličitého vymrzlého z řídké atmosféry Marsu. Tato čerstvá vrstva spočívá na vrstvě vodního ledu, který tam existuje celý rok. Ze středu čepičky vanou silné větry a díky otáčení rudé planety víří a tak přispívají ke spirální struktuře severních plání (Planum Boreum). Na tomto snímku vidíte perspektivní mozaiku, která vznikla letos z četných snímků družice ESA Mars Express, přičemž výšky byly odvozeny z laserového výškoměru na palubě družice NASA Mars Global Surveyor. V příštích letech by měly být k Marsu vyslány nové mise, včetně sondy Insight, která by měla do Marsu vrtat a dále ExoMars a vozítka Mars 2020 Rover, které mají v plánu pátrat po známkách mikroskopického Marťanského života, v minulosti či v přítomnosti.

Přednášky APODu zdarma: 5. ledna v NYC a 9. ledna v DC.

Štítky: Mars, Severní pól, Led


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »