Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Planetární soustava Kepler 90

Uznání ilustrace: NASA Ames, Wendy Stenzel

Mají jiné hvězdy planetární soustavy jako je ta naše? Ano, a jedna taková soustava je Kepler-90. Katalogizovala ji družice Kepler a bylo u ní objeveno osm planet, což soustavě Kepler-90 dává stejný počet planet, jaký má naše sluneční soustava. K podobnostem mezi soustavou Kepler-90 a a naší sluneční soustavou patří, že jde v obou případech o hvězdy typu G, kamenné planety jsou srovnatelné se Zemí a velké planety jsou velikostí srovnatelné s Jupiterem a Saturnem. Mezi rozdíly patří hlavně to, že všechny známé planety v Kepler-90 obíhají poměrně blízko, blíže než Země obíhá kolem Slunce, takže jsou zřejmě příliš horké, než aby tam mohl být život. Nicméně pozorování za delší dobu možná objeví chladnější planety ve větších vzdálenostech. Kepler-90 je asi 2500 světelných let daleko a má 14. magnitudu, takže je vidět středně velkým dalekohledem v souhvězdí Draka (Draco). V příštím desetiletí se připravují k vypuštění mise pro hledání exoplanet jako TESS, JWST, WFIRST a PLATO.

Štítky: Kepler 90, Kepler, Exoplanets


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »