Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini se blíží k Saturnu

Uznání a copyright videa: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA, S. Van Vuuren et al.;
Music: Adagio for Strings (NY Philharmonic)

Jak by to vypadalo blížit se k Saturnu v kosmické lodi? Ani si to nemusíme představovat, právě to v roce 2004 podnikla kosmická sonda Cassini, po cestě pořídila tisíce snímků a po vstupu na oběžnou dráhu další stovky tisíc. Některé z těch prvních snímků z Cassini byly digitálně upraveny, ořezány a zpracovány do inspirativního videa, na které se můžete podívat a které je součástí většího projektu filmu IMAX nazvaného Zvenku dovnitř. V závěrečné sekvenci je Saturn při přibližování stále větší, když dole zmizí zamračený Titan. Sonda Cassini pak s vířícím Saturnem v pozadí zachytila přelet nad Mimasem se zřetelně viditelným kráterem Herschel. Pak se do centra pozornosti dostávají Saturnovy majestátní prstence, jak Cassini překračuje jejich tenkou rovinu. Jejich tmavé stíny jsou vidět na Saturnu samotném. Konečně je v dálce vidět záhadný měsíc Enceladus, který má ledové gejzíry a při příletu k němu video končí. Kosmická sonda Cassini má už jen málo paliva a tak bude v pátek nasměrována tak blízko k Saturnu, že na něj spadne, roztaví se a podle plánu zanikne.

Štítky: Cassini, Saturn, Prstence


26. vesmírný týden 2025

26. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 16. 6. do 22. 6. 2025. Měsíc projde novem a večer se objeví u Merkuru. Ještě před novem však zakryje Plejády. Velmi nízko na večerní obloze je Merkur a jen o trochu výše Mars. Ráno je vidět hlavně Saturn a Venuše. Aktivita Slunce je střední. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Prototyp Starship S36 explodoval. Solar Orbiter nahlédl poprvé na póly Slunce a Proba-3 už zvládá dělat úplná zatmění Slunce na oběžné dráze Země. Mise Axiom-4 k ISS byla opět odložena. Před 110 lety se narodil astronom Fred Hoyle, který nám přinesl pojem Big Bang, neboli Velký třesk. Před rokem začala novodobá Česká cesta do vesmíru.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanice ISS stoupá nad obzor

Další informace »