Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. prosinec 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. prosinec 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Volný let ve vesmíru

Uznání: STS-41B, NASA

Jaké by to bylo volně si poletovat ve vesmíru? Bruce McCandless II si ve vzdálenosti asi 100 metrů od nákladového prostoru raketoplánu Challenger prožíval svůj sen, když se vznášel dál, než kdokoliv kdy před ním. Na snímku se ve vesmíru volně vznáší kosmonaut McCandless a ovládá jednotku MMU (Manned Maneuvering Unit). McCandless a jeho kolega kosmonaut NASA Robert Stewart byli první lidé, kteří během letu raketoplánu číslo 41-B v roce 1984 poprvé zakusili takovou "neupoutanou kosmickou procházku". Jednotka MMU pracovala s dusíkovými tryskami a byla využita při vypouštění a stahování družic. Jednotka MMU s hmotností přes 140 kilogramů byla na Zemi těžká, ale jako všechno, na oběžné dráze nevážila nic. Jednotku MMU nahradila pohonná jednotka SAFER na zádech.

Vzpomínka: Kosmonaut Bruce McCandless II zemřel ve věku 80 let.

Štítky: Volný let, Space walk, Bruce McCandless


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »