Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční halo nad Švédskem

Uznání videa a copyright: Hĺkan Hammar (Vemdalen Ski Resort, SkiStar)

Co se to stalo se Sluncem? Někdy to vypadá, jako když se na Slunce díváme přes obrovskou čočku. Na tomto videu jsou ovšem ve skutečnosti vidět milióny drobných čoček: ledových krystalků. Voda může v atmosféře zmrznout do malých, plochých, šestibokých ledových krystalků. Jak se tyto krystalky snášejí k zemi, tak většinu času stráví se svými čelními plochami rovnoběžně se zemí. Pozorovatel se tak může při západu nebo východu Slunce nacházet ve stejné rovině, jako mnohé z těchto padajících krystalků. Během tohoto seřazení každý takový krystal působí jako miniaturní čočka, láme sluneční světlo do našeho pohledu a vytváří jev jako je parhelia, technický termín pro falešná slunce. Video, na které se můžete podívat, bylo pořízeno před měsícem na svahu lyžařského střediska Vemdalen nedaleko Stockholmu ve Švédsku. Ve středu je vidět přímý obraz Slunce a na levé a pravé straně výrazně září slunce falešná. Je také vidět jasné 22 stupňové halo, stejně jako vzácnější a mnohem slabší 46 stupňové halo, které také vzniká odrazem slunečního světla od ledových atmosférických krystalků.

Štítky: Sundogs, Sun halo, Slunce


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Obloha při východu slunce 14.ledna 2025 Brno

Obloha při východu slunce 14.ledna 2025, Brno

Další informace »