Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Neočekávané rentgenové záření z Kupy galaxií v Perseu

Uznání: X-ray: NASA/CXO/Oxford University/J. Conlon et al.; Radio: NRAO/AUI/NSF/Univ. of Montreal/Gendron-Marsolais et al.; Optical: NASA/ESA/IoA/A. Fabian et al.; DSS

Proč Kupa galaxií v Perseu podivně září v jediné specifické rentgenové barvě? Nikdo pořádně neví, ale hodně debatovaná hypotéza praví, že toto rentgenové záření je vodítkem k dlouho hledanému původu temné hmoty. V centru této záhady je rentgenová barva na 3,5 kilo-elektronvoltech (keV), která jak se zdá hojně září jen z oblastí dostatečně daleko od pozorovaného středu kupy, zatímco oblast přímo v okolí pravděpodobné centrální superhmotné černé díry má deficit rentgenových paprsků na 3,5 keV. Jedno z navrhovaných řešení, a docela kontraverzní, říká, že je tam něco, co jsme zatím nikdy neviděli, fluoreskující temná hmota FDM (florescent dark matter). Tato forma částic temné hmoty by mohla pohlcovat rentgenové záření na 3,5 keV. Pokud to tak je, tak FDM po absopci může později vyzařovat toto rentgenové záření z celé kupy a vytvářet emisní čáru. Ovšem při superpozici na centrální oblast kolem černé díry by byla více vidět absorpce FDM a vznikala by absorpční čára. Kompozitní obraz Kupy galaxií v Perseu ukazuje viditelné a rádiové světlo červeně a rentgenové světlo z družicové observatoře Chandra modře.

Přednášky APOD zdarma: 5. ledna v NYC a 9. ledna v DC.

Štítky: Kupa v Perseu, Rentgenové paprsky, Temní hmota


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »