Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. únor 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. únor 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční halo nad Kambodžou

Uznání a copyright: Nagy Attila

Už jste někdy viděli halo kolem Slunce? Tato docela běžná podívaná nastává, když většinu oblohy pokrývají vysoké řídké mraky, které obsahují milióny maličkých ledových krystalků. Každý ledový krystal působí jako miniaturní čočka. Protože většina těchto krystalů má podobný protáhlý hexagonální tvar, tak světlo, které vstupuje jedním čelem krystalu a vystupuje na opačné straně, se láme o 22 stupňů, což odpovídá poloměru slunečního halo. V noci lze spatřit podobné měsíční halo. Na obrázku nahoře je fotografie téměř úplného slunečního halo nad starověkým chrámem Bayon v Angkoru v Kambodži. Jak přesně ledové krystalky v mracích vznikají, zůstává předmětem zkoumání.

Štítky: Sun halo, Cambodia, Angkor, Bayon Temple


30. vesmírný týden 2025

30. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 7. do 27. 7. 2025. Měsíc projde novem a je vidět nad ránem a o víkendu bude nízko na večerní obloze. Mars je velmi nízko na večerní obloze, ráno kromě Saturnu a Venuše začne být vidět i Jupiter. Aktivita Slunce je nízká. Vrátila se posádka soukromé mise Axiom-4 z ISS. Na čínskou stanici Tiangong přiletěla zásobovací loď Tianzhou-9. Před 145 lety se narodil významný československý astronom a politik Milan Rastislav Štefánik. Před 30 lety byla objevena kometa Hale-Bopp.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce

Další informace »