Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vizualizace galaktického centra zevnitř

Uznání videa: NASA, CXC, Pontifical Catholic Univ. of Chile, C. Russell et al.

Co kdybyste se mohli dívat ven ze středu naší Galaxie, co byste mohli vidět? Na videu se můžete podívat, na dvě vědecky podložené možnosti v pohledu, který umožňuje dívat se kolem sebe 360° v každém směru. Zobrazená počítačová simulace je založena na infračervených datech z Velmi velkého dalekohledu VLT Evropské jižní observatoře ESO v Chile a rentgenových dat z rentgenové observatoře Chandra, kterou na oběžné dráze provozuje NASA. Na začátku videa se rychle přiblížíte k Sgr A*, k superhmotné černé díře v galaktickém centru. Pak tato časosběrná simulace s krokem 500 let ukazuje zářící plyn a mnoho světelných bodů kolem vás. Mnohé z těchto bodů jsou mladé Wolf-Rayetovy hvězdy, jejichž viditelně žhavé větry foukají do okolních mlhovin. Mračna, která se k ní přiblíží se protahují a pokud se objekty dostanou příliš blízko, tak spadnou dovnitř. Ke konci videa se simulace opakuje, ale tentokrát s dynamickou oblastí okolo Sgr A*, která vyvrhuje žhavý plyn, který zpátky odtlačuje přibližující se materiál.

Štítky: Wolf-Rayet Stars, Galaktický střed, Mléčná dráha


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »