Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vizualizace galaktického centra zevnitř

Uznání videa: NASA, CXC, Pontifical Catholic Univ. of Chile, C. Russell et al.

Co kdybyste se mohli dívat ven ze středu naší Galaxie, co byste mohli vidět? Na videu se můžete podívat, na dvě vědecky podložené možnosti v pohledu, který umožňuje dívat se kolem sebe 360° v každém směru. Zobrazená počítačová simulace je založena na infračervených datech z Velmi velkého dalekohledu VLT Evropské jižní observatoře ESO v Chile a rentgenových dat z rentgenové observatoře Chandra, kterou na oběžné dráze provozuje NASA. Na začátku videa se rychle přiblížíte k Sgr A*, k superhmotné černé díře v galaktickém centru. Pak tato časosběrná simulace s krokem 500 let ukazuje zářící plyn a mnoho světelných bodů kolem vás. Mnohé z těchto bodů jsou mladé Wolf-Rayetovy hvězdy, jejichž viditelně žhavé větry foukají do okolních mlhovin. Mračna, která se k ní přiblíží se protahují a pokud se objekty dostanou příliš blízko, tak spadnou dovnitř. Ke konci videa se simulace opakuje, ale tentokrát s dynamickou oblastí okolo Sgr A*, která vyvrhuje žhavý plyn, který zpátky odtlačuje přibližující se materiál.

Štítky: Wolf-Rayet Stars, Galaktický střed, Mléčná dráha


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »