Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vizualizace galaktického centra zevnitř

Uznání videa: NASA, CXC, Pontifical Catholic Univ. of Chile, C. Russell et al.

Co kdybyste se mohli dívat ven ze středu naší Galaxie, co byste mohli vidět? Na videu se můžete podívat, na dvě vědecky podložené možnosti v pohledu, který umožňuje dívat se kolem sebe 360° v každém směru. Zobrazená počítačová simulace je založena na infračervených datech z Velmi velkého dalekohledu VLT Evropské jižní observatoře ESO v Chile a rentgenových dat z rentgenové observatoře Chandra, kterou na oběžné dráze provozuje NASA. Na začátku videa se rychle přiblížíte k Sgr A*, k superhmotné černé díře v galaktickém centru. Pak tato časosběrná simulace s krokem 500 let ukazuje zářící plyn a mnoho světelných bodů kolem vás. Mnohé z těchto bodů jsou mladé Wolf-Rayetovy hvězdy, jejichž viditelně žhavé větry foukají do okolních mlhovin. Mračna, která se k ní přiblíží se protahují a pokud se objekty dostanou příliš blízko, tak spadnou dovnitř. Ke konci videa se simulace opakuje, ale tentokrát s dynamickou oblastí okolo Sgr A*, která vyvrhuje žhavý plyn, který zpátky odtlačuje přibližující se materiál.

Štítky: Wolf-Rayet Stars, Galaktický střed, Mléčná dráha


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter v souhvězdí  Byka

Jupiter v souhvězdí Býka foceno mobilem

Další informace »