Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stužky a perly spirální galaxie NGC 1398

Uznání: European Southern Observatory

Proč mají některé spirální galaxie kolem svého středu prstenec? Nejenom že má spirální galaxie NGC 1398 kolem svého středu perlový prstenec z hvězd, plynu a prachu, ale i příčku z hvězd a plynu přes její střed, která dále od středu vypadá jako stužky. Na snímku z Velmi velkého dalekohledu (VLT) Evropské jižní observatoře (ESO) na observatoři Paranal v Chile je tato spirální galaxie se zřetelnými rameny vidět rozlišená do jemných podrobností. NGC 1398 se nachází asi 65 miliónů světelných let daleko, což znamená, že vidíme její světlo, které ji opustilo, když ze Země mizeli dinosauři. Tato fotogenická galaxie je vidět i malým dalekohledem v souhvězdí Pece (Fornax). Prstenec, který je vidět poblíž středu, je nejspíš rozpínající se hustotní vlna vznikání hvězd, způsobená buď gravitačním setkáním s jinou galaxií, nebo vlastními gravitačními asymetriemi samotné galaxie.

Štítky: Spirální galaxie, NGC 1398, Centrální prstenec


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »