Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stužky a perly spirální galaxie NGC 1398

Uznání: European Southern Observatory

Proč mají některé spirální galaxie kolem svého středu prstenec? Nejenom že má spirální galaxie NGC 1398 kolem svého středu perlový prstenec z hvězd, plynu a prachu, ale i příčku z hvězd a plynu přes její střed, která dále od středu vypadá jako stužky. Na snímku z Velmi velkého dalekohledu (VLT) Evropské jižní observatoře (ESO) na observatoři Paranal v Chile je tato spirální galaxie se zřetelnými rameny vidět rozlišená do jemných podrobností. NGC 1398 se nachází asi 65 miliónů světelných let daleko, což znamená, že vidíme její světlo, které ji opustilo, když ze Země mizeli dinosauři. Tato fotogenická galaxie je vidět i malým dalekohledem v souhvězdí Pece (Fornax). Prstenec, který je vidět poblíž středu, je nejspíš rozpínající se hustotní vlna vznikání hvězd, způsobená buď gravitačním setkáním s jinou galaxií, nebo vlastními gravitačními asymetriemi samotné galaxie.

Štítky: Spirální galaxie, NGC 1398, Centrální prstenec


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »