Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Laguna s hvězdnatou oblohou

Uznání a copyright: Kerry-Ann Lecky Hepburn (Weather and Sky Photography)

Jedna z mnoha lagun v solné rovině pouště Atacama nedaleko města San Pedro de Atacama v Chile na planetě Zemi hledí k nebesům a tiše odráží noční hvězdnatou oblohu. Na východě zpoza vulkanického obzoru vychází kosmický předěl centra galaxie Mléčné dráhy z prachu, mračen hvězd a mlhovin. Poklidné panoráma s planetami Jupiterem a Marsem blízko sebe bylo zachyceno na šesti snímcích v časných ranních hodinách 15. ledna. Jasné planety jsou poblíž ekliptiky ponořené do viditelného pásu zvířetníkového světla ze Sluneční soustavy, které sahá od galaktického centra vzhůru doleva. Nad obzorem k jihu (vpravo) je Velké a Malé mračno Magellanovo, satelitní galaxie naší Mléčné dráhy.

Štítky: Zvířetníkové světlo, Mléčná dráha, Jupiter, Mars, Jurij


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »