Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Laguna s hvězdnatou oblohou

Uznání a copyright: Kerry-Ann Lecky Hepburn (Weather and Sky Photography)

Jedna z mnoha lagun v solné rovině pouště Atacama nedaleko města San Pedro de Atacama v Chile na planetě Zemi hledí k nebesům a tiše odráží noční hvězdnatou oblohu. Na východě zpoza vulkanického obzoru vychází kosmický předěl centra galaxie Mléčné dráhy z prachu, mračen hvězd a mlhovin. Poklidné panoráma s planetami Jupiterem a Marsem blízko sebe bylo zachyceno na šesti snímcích v časných ranních hodinách 15. ledna. Jasné planety jsou poblíž ekliptiky ponořené do viditelného pásu zvířetníkového světla ze Sluneční soustavy, které sahá od galaktického centra vzhůru doleva. Nad obzorem k jihu (vpravo) je Velké a Malé mračno Magellanovo, satelitní galaxie naší Mléčné dráhy.

Štítky: Zvířetníkové světlo, Mléčná dráha, Jupiter, Mars, Jurij


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »