Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Měsíce nad Tadžikistánem

Uznání a copyright videa: Jean-Luc Dauvergne (Ciel et Espace); Music: Valčre Leroy & Sophie Huet (Space-Music)

Co se dá vidět, pokud náhle zeslábne měsíční úplněk? Odpověď byla zaznamenána při úplném zatmění Měsíce v roce 2011 v časosběrném videu z Tadžikistánu. Země se při úplném zatmění Měsíce pohybuje mezi Měsícem a Sluncem a způsobuje dramatické zeslabení svitu Měsíce. Měsíc se ovšem nikdy nestane úplně temný, jelikož zemská atmosféra část světla láme. Na začátku videa je vidět, že scéna vypadá jako osvětlená ve dne slunečním světlem, ale ve skutečnosti je noc a osvětlení pochází od Měsíce. Jak je Měsíc postupně zakrýván a slábne, tak utichá vítr a v jezeře v popředí jsou vidět hvězdy pozadí. Okolní nebe zakrytého Měsíce je náhle plné hvězd a je výrazně vidět zaplněná rovina naší Galaxie Mléčné dráhy. Tato sekvence se opakuje při bližším pohledu a závěrečný záběr ukazuje zatmělý Měsíc v blízkosti Orla, Labutě a mlhovin Trifid a Laguna. Téměř dvě hodiny poté, co zatmění začalo se Měsíc vynořil ze stínu Země a celé obloze zase dominoval jeho plný jas. Ve středu nastane další úplné zatmění Měsíce a toto bude při vzácném super modrém krvavém úplňku.

Štítky: Total lunar eclipse, Tajikistan, Měsíc


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »