Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Úplné zatmění Měsíce nad Tadžikistánem

Uznání a copyright videa: Jean-Luc Dauvergne (Ciel et Espace); Music: Valčre Leroy & Sophie Huet (Space-Music)

Co se dá vidět, pokud náhle zeslábne měsíční úplněk? Odpověď byla zaznamenána při úplném zatmění Měsíce v roce 2011 v časosběrném videu z Tadžikistánu. Země se při úplném zatmění Měsíce pohybuje mezi Měsícem a Sluncem a způsobuje dramatické zeslabení svitu Měsíce. Měsíc se ovšem nikdy nestane úplně temný, jelikož zemská atmosféra část světla láme. Na začátku videa je vidět, že scéna vypadá jako osvětlená ve dne slunečním světlem, ale ve skutečnosti je noc a osvětlení pochází od Měsíce. Jak je Měsíc postupně zakrýván a slábne, tak utichá vítr a v jezeře v popředí jsou vidět hvězdy pozadí. Okolní nebe zakrytého Měsíce je náhle plné hvězd a je výrazně vidět zaplněná rovina naší Galaxie Mléčné dráhy. Tato sekvence se opakuje při bližším pohledu a závěrečný záběr ukazuje zatmělý Měsíc v blízkosti Orla, Labutě a mlhovin Trifid a Laguna. Téměř dvě hodiny poté, co zatmění začalo se Měsíc vynořil ze stínu Země a celé obloze zase dominoval jeho plný jas. Ve středu nastane další úplné zatmění Měsíce a toto bude při vzácném super modrém krvavém úplňku.

Štítky: Total lunar eclipse, Tajikistan, Měsíc


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »