Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

GigaGalaxy Zoom: Mlhovina Laguna

Uznání: ESO

Velká a majestátní mlhovina Laguna je domovem mnoha mladých hvězd a horkého plynu. Laguna má asi 100 světelných let, nachází se asi 5000 světelných let daleko a je tak velká a jasná, že ji lze vidět i bez dalekohledu v souhvězdí Střelce (Sagittarius). Je také vidět mnoho hvězd z otevřené hvězdokupy NGC 6530, která v této mlhovině vznikla teprve před pár milióny lety. Tato velká mlhovina, též známá jako M8 a NGC 6523, se nazývá Laguna kvůli pásu prachu, který je vidět vlevo od centra otevřené hvězdokupy. Ten jasný uzlík plynu a prachu ve středu mlhoviny je znám jako mlhovina Přesýpací hodiny. Obraz nahoře je nově zveřejněným, digitálně pospojovaným panorámatem M8, pořízeným jako součást projektu GigaGalaxy Zoom pomocí širokoúhlé kamery Wide Field Imager připojené k 2,2 metrovému dalekohledu MPG/ESO na observatoři La Silla v Chile. Tento pohled je třikrát větší než průměr Měsíce a ve verzi s vysokým rozlišením zabírá přes 350 miliónů pixelů. V mlhovině Laguna pokračuje vznikání hvězd, jelikož tam existuje hodně globulí.

Štítky: M8, Lagoon Nebula, Gigagalaxy zoom project


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »