Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 602 a dál

Uznání: X-ray: Chandra: NASA/CXC/Univ.Potsdam/L.Oskinova et al;
Optical: Hubble: NASA/STScI; Infrared: Spitzer: NASA/JPL-Caltech

Na okraji satelitní galaxie Malé Magellanovo mračno, vzdálené zhruba 200 světelných let, se nachází mladá hvězdokupa NGC 602 o stáří pouhých 5 miliónů let. Prachem a plynem obklopená NGC 602 je vidět na úžasném snímku této oblasti z Hubbla, který doplňují rentgenové snímky observatoře Chandra, a infračervené ze Spitzerovy observatoře. Fantastické hřebeny a dozadu obrácené tokové útvary naznačují, že energetické záření a rázové vlny z hmotných mladých hvězd v NGC 602 zerodovaly prašný materiál a vyvolaly vznikání hvězd, které postupuje ze středu kupy k okrajům. Obrázek zabírá v odhadované vzdálenosti Malého Magellanova mračna asi 200 tisíc světelných let, ale v pozadí je na tomto ostrém pohledu v mnoha barvách vidět i lákavá směs galaxií v pozadí. Tyto galaxie v pozadí jsou ovšem za NGC 602 stovky miliónů světelných let, ba i více.
Oprava: Mirek Bena a Jindřich Kubíček upozornili na chybějící tisíce ve vzdálenosti Malého Magellanova mračna.

Štítky: NGC 602, Smc, Star-formation


33. vesmírný týden 2018

33. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 13. 8. do 19. 8. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Večer je vidět Venuše, Jupiter a Saturn, celou noc Mars a nad ránem Neptun a Uran. Aktivita Slunce je stále velmi nízká. Na obloze připomínáme též kometu 21P a zákryt hvězdy planetkou Gotho. Sonda Parker Solar Probe je úspěšně na cestě ke Slunci.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planety

Další informace »