Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 602 a dál

Uznání: X-ray: Chandra: NASA/CXC/Univ.Potsdam/L.Oskinova et al;
Optical: Hubble: NASA/STScI; Infrared: Spitzer: NASA/JPL-Caltech

Na okraji satelitní galaxie Malé Magellanovo mračno, vzdálené zhruba 200 světelných let, se nachází mladá hvězdokupa NGC 602 o stáří pouhých 5 miliónů let. Prachem a plynem obklopená NGC 602 je vidět na úžasném snímku této oblasti z Hubbla, který doplňují rentgenové snímky observatoře Chandra, a infračervené ze Spitzerovy observatoře. Fantastické hřebeny a dozadu obrácené tokové útvary naznačují, že energetické záření a rázové vlny z hmotných mladých hvězd v NGC 602 zerodovaly prašný materiál a vyvolaly vznikání hvězd, které postupuje ze středu kupy k okrajům. Obrázek zabírá v odhadované vzdálenosti Malého Magellanova mračna asi 200 tisíc světelných let, ale v pozadí je na tomto ostrém pohledu v mnoha barvách vidět i lákavá směs galaxií v pozadí. Tyto galaxie v pozadí jsou ovšem za NGC 602 stovky miliónů světelných let, ba i více.
Oprava: Mirek Bena a Jindřich Kubíček upozornili na chybějící tisíce ve vzdálenosti Malého Magellanova mračna.

Štítky: NGC 602, Smc, Star-formation


46. vesmírný týden 2018

46. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 11. do 18. 11. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Merkur je po elongaci obtížně viditelný. Venuše je vidět za svítání i ve dne. Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Večer jsou vidět také Neptun ve Vodnáři a Uran v Rybách. Tauridy opět přichystaly nějaké bolidy. Don Machholz objevil po dlouhých letech kometu vizuálně. Pozorovat můžeme i slabší kometu v Andromedě. Doporučit můžeme další zákryt hvězdy planetkou Leda. Raketa Electron konečně vykonala komerční start. Před 280 lety se narodil William Herschel, mimo jiné objevitel planety Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Saturn v konjunkci

Další informace »