Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars mezi mlhovinami

Uznání a copyright: Sebastian Voltmer

Co je to ten jasný červený bod mezi mlhovinami Laguna a Trifid? Mars. Tato nádherná barevná hloubková fotografie zachytila rudou planetu při průchodu mezi dvěma pozoruhodnými mlhovinami, které obě už v 18. století katalogizoval kosmický registrátor Charles Messier jako M8 a M20. Mlhovina Trifid vpravo nahoře od středu, neboli M20, představuje výrazný kontrast mezi červenými a modrými barvami a tmavými prachovými pásy. Vpravo dole pěkně červeně září mlhovina Laguna M8. Obě mlhoviny jsou několik tisíc světelných let daleko. V tomto srovnání je mezi nimi se dočasně nacházející Mars sice dominantním, ale místním světlem na nebi. Rudá planeta na snímku pořízeném minulý týden byla vzdálená jen asi 10 světelných minut.

Štítky: Mars, Lagoon Nebula, Trifid Nebula


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »