Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars mezi mlhovinami

Uznání a copyright: Sebastian Voltmer

Co je to ten jasný červený bod mezi mlhovinami Laguna a Trifid? Mars. Tato nádherná barevná hloubková fotografie zachytila rudou planetu při průchodu mezi dvěma pozoruhodnými mlhovinami, které obě už v 18. století katalogizoval kosmický registrátor Charles Messier jako M8 a M20. Mlhovina Trifid vpravo nahoře od středu, neboli M20, představuje výrazný kontrast mezi červenými a modrými barvami a tmavými prachovými pásy. Vpravo dole pěkně červeně září mlhovina Laguna M8. Obě mlhoviny jsou několik tisíc světelných let daleko. V tomto srovnání je mezi nimi se dočasně nacházející Mars sice dominantním, ale místním světlem na nebi. Rudá planeta na snímku pořízeném minulý týden byla vzdálená jen asi 10 světelných minut.

Štítky: Mars, Lagoon Nebula, Trifid Nebula


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »