Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Strom s úplňkem jednou za uherský rok

Uznání a copyright: Eric Houck

Nastává takové pěkné přiblížení jenom jednou za uherský rok(v angličtině: jednou za modrý úplněk)? Ne, i když tento snímek byl pořízen za modrého úplňku. Snímek úplňku, který nastal už podruhé v měsíci a byl podle definice modrým úplňkem, fotograf vytvořil koncem ledna a to tak, že se rychle pohyboval a hledal správné místo s Měsícem v pozadí a ohnutým stromem v popředí. Naneštěstí v tomto případě nebyla zdá se jiná možnost, než si stoupnout do bláta a kameru opřít o plot s ostnatým drátem. Dub ohnuly hladové krávy v Knight's Ferry v Kalifornii v USA. Takové setkání Měsíce se stromem se dá vytvořit při kterémkoliv úplňku, ovšem s dostatečným plánováním a časem. Další příležitost nastane tento víkend, shodou okolností při dalším modrém úplňku. Tudíž při druhém modrém úplňku v roce 2018, což znamená, že letos už druhý měsíc nastanou v jediném měsíci dva úplňky. Roky s dvojnásobnými modrými úplňky jsou poměrně vzácné, minulý byl rok 1999 a příští bude 2037.

Štítky: Blue moon, Tree, Juxtaposition


38. vesmírný týden 2025

38. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 9. do 21. 9. 2025. Měsíc po poslední čtvrti ubývá k novu a je na ranní obloze. V pátek 19. 9. odpoledne zakryje na denní obloze Venuši. Saturn je vidět celou noc, další planety ráno. Slunce je poměrně klidné. Kromě zjasňující komety Lemmon na ranní obloze se objevila na jižním nebi blízko Slunci ještě další kometa SWAN. Aleš Svoboda pokračuje ve výcviku a píše o tom na Kosmonautix.cz. V USA se stále obtížně rodí rozpočet NASA na další rok. Vědci možná i proto oznámili unikátní objev zatím nejnadějnějších stop na Marsu, které by mohly souviset s dávným životem. K ISS se má vydat nová, prodloužená verze nákladní lodi Cygnus, verze XL. Uplynulo 95 let od narození významného astronauta Thomase Stafforda.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mlhovina Barnard 150

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2025 obdržel snímek „Temná mlhovina Barnard 150“, jehož autorem je astrofotograf Václav Kubeš       Dávno, opravdu dávno již tomu. Někdy v době, kdy do Evropy začali pronikat Slované a začala se formovat Velkomoravská říše, v době, kdy Frankové

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Úplné zatmění Měsíce 2025

Koláž snímků z průběhu zatmění Měsíce pohledem malého refraktoru.

Další informace »