Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Strom s úplňkem jednou za uherský rok

Uznání a copyright: Eric Houck

Nastává takové pěkné přiblížení jenom jednou za uherský rok(v angličtině: jednou za modrý úplněk)? Ne, i když tento snímek byl pořízen za modrého úplňku. Snímek úplňku, který nastal už podruhé v měsíci a byl podle definice modrým úplňkem, fotograf vytvořil koncem ledna a to tak, že se rychle pohyboval a hledal správné místo s Měsícem v pozadí a ohnutým stromem v popředí. Naneštěstí v tomto případě nebyla zdá se jiná možnost, než si stoupnout do bláta a kameru opřít o plot s ostnatým drátem. Dub ohnuly hladové krávy v Knight's Ferry v Kalifornii v USA. Takové setkání Měsíce se stromem se dá vytvořit při kterémkoliv úplňku, ovšem s dostatečným plánováním a časem. Další příležitost nastane tento víkend, shodou okolností při dalším modrém úplňku. Tudíž při druhém modrém úplňku v roce 2018, což znamená, že letos už druhý měsíc nastanou v jediném měsíci dva úplňky. Roky s dvojnásobnými modrými úplňky jsou poměrně vzácné, minulý byl rok 1999 a příští bude 2037.

Štítky: Blue moon, Tree, Juxtaposition


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »