Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2023 ve stínu Koňské hlavy

Uznání a copyright: Steve Mazlin, Mark Hanson, Warren Keller, Rex Parker, Tommy Tse,
and Peter Proulx (SSRO / PROMPT / CTIO)

NGC 2023 opracovaná jasnými mladými hvězdami z prachových molekulárních mračen Orionu je často přehlédnuta ve prospěch nedaleké siluety mlhoviny Koňská hlava. Sama je zde vidět jako krásná hvězdotvorná emisní a reflexní mlhovina vzdálená zhruba 1500 světelných let. Na vzácném portrétu NGC 2023 jsou do podrobností vidět překvapivě barevné a komplexní filamenty. Mlhovina je posetá emisními body z Herbig-Harových objektů v této oblasti, které souvisí s energetickými výtrysky nově vzniklých hvězd. Ostrý teleskopický pohled zabírá v odhadované vzdálenosti NGC 2023 asi 10 světelných let. Za pravým okrajem snímku se nachází dobře známá kosmická Koňská hlava.

Štítky: Ngc 2023, Reflekční mlhovina, Herbig haro, Horsehead nebula


47. vesmírný týden 2025

47. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 11. do 23. 11. 2025. Měsíc bude v novu, ráno se potká s Venuší. Saturn je dobře vidět večer, stejně tak můžeme hledat i Neptun a Uran. Později v noci se přidává Jupiter. Viditelnost Venuše ráno je již velmi špatná. Aktivita Slunce se po období vysoké aktivity opět snížila, ale může se v týdnu zvýšit, až se natočí nová aktivní oblast z odvrácené strany. Na obloze můžeme vidět čtyři jasnější komety včetně mezihvězdné 3I/ATLAS. Nastává slabé maximum meteorického roje Leonid. Blue Origin si připsala první přistání orbitální rakety New Glenn a vynesení sond EscaPADE k Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2025 A6 (Lemmon)

Fotografováno na mořském pobřeží ve městě Santa Maria na ostrově Sal na Kapverdách před 19. hodinou místního času. Nízko u obzoru bylo silné kouřmo, po obloze neustále přecházela potrhaná nízká oblačnost a vál silný vítr směrem k moři. Měřítko snímku je 10.5" na pixel.

Další informace »