Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 247 a přátelé

Uznání a copyright: CHART32 Team, Processing - Johannes Schedler

NGC 247 je spirální galaxie menší než naše Mléčná dráha, měří jen asi 70 000 světelných let. Její změřená vzdálenost je jen pouhých 11 miliónů světelných let, takže je blízko. Z naší perspektivy je skloněná tak, že je vidět téměř z boku a dominuje tomuto teleskopickému poli v jižním souhvězdí Velryby (Cetus). Zřetelná prázdnota na jedné straně galaktického disku dala vzniknout jejímu populárnímu názvu galaxie Ucho jehly. Na ostrém galaktickém portrétu jsou vidět mnohé galaxie pozadí, včetně pozoruhodného řetězce čtyř galaxií dole a vlevo od NGC 247 známého jako Burbidgův řetěz. Galaxie Burbidgova řetězu jsou asi 300 miliónů světelných let daleko. Na hloubkovém snímnku je vidět, že dvě nejlevější galaxie v řetězci zjevně spolu interagují a jsou spojeny slabým mostem materiálu. NGC 247 samotná je součástí Kupy galaxií v Sochaři spolu s jasnou spirální galaxií NGC 253.

Štítky: Ngc 247, Spirální galaxie, Background galaxies


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »