Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. březen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. březen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Soumrak na západní obloze

Uznání a copyright: Stan Honda

Tenký srpek Měsíce a vnitřní planety Venuše a Merkur se na pozemské obloze nikdy nezatoulají moc daleko od Slunce. Ve slábnoucím večerním soumraku 18. března se seřadily u západního obzoru v této krajině atmosférického nebe. I když se z takové nebeské scény mohl těšit celý svět, tak tento snímek se slabým Merkurem daleko vpravo byl pořízen nad skalními útesy národního parku Big Bend na jihozápadě Texasu. Měsíc bude dnes v noci v úplňku a tudíž vyjde na opačné straně od Slunce. O půlnoci ho najdete vysoko na obloze nedaleko jasné hvězdy Spica.

Štítky: Měsíc, Venuše, Merkur


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57

Na snímku se nachází mlhovina M57 a kousek v pravo od ní i přilehlá galaxie IC 1296 která ovšem není moc patrná.

Další informace »