Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc pro Tebe

Uznání a copyright: Fernando Cabrerizo

Čtenáři APODu mohou zaslat na adresu apod4jch@astro.cz svůj vlastní překlad dnešního poetického aprílového textu, který bude zde zveřejněn.

I love you so much that I brought you the Moon.
Please take it before this tree becomes more interested.
Also the Moon is heavier than I thought.
And I foolishly picked it up by the hot side by mistake.
But it is for you and, well, the others reading this APOD.
Promise to keep this image -- our image -- in a safe place, and know that it was taken in a single, well-planned exposure in Valladolid, Spain.
Please take it and keep it always as a token of our love and, well, April Fool's Day.

Miluji Tě tak, že jsem Ti přinesla Měsíc.
Vezmi si, než si ho všimne strom.
Měsíc je také těžší, než jsem si myslela.
A hloupě jsem ho nedopatřením chytla za horkou stranu.
Ale to všechno dělám pro Tebe, no a také pro další čtenáře tohoto APODu.
Slib mi, že si tento obrázek, náš obrázek, necháš na bezpečném místě, a věz, že byl pořízen jedinou, dobře plánovanou expozicí ve španělském Valladolidu.
Vezmi si ho a měj ho vždycky jako důkaz naší lásky a apríla.
Překlad: Josef Chlachula

Alexej Šimeček poslal snímek svojí ženy, která dokáže udržet Měsíc pouze na dlani. Snímek byl pořízen v úterý 5. září 2017 19:35 v Kaštelu Štafilić, Chorvatsko. Vzadu za zátokou jsou vidět světla Splitu. Chvíli před tím jiný pár pořizoval obdobný snímek a byl tedy inspirací pro zveřejněný snímek. Snímek je mírně ztmaven pro zvýšení kontrastu.

Komentář: Měsíc má průměr 3476 km a průměrnou vzdálenost 384 000 km, je tedy vidět pod úhlem asi 3476/38400=0,00905 radiánu, což je něco přes půl stupně. Takový úhlový průměr má kotouč o průměru 9 cm ze vzdálenosti 10 metrů, 90 cm ze vzdálenosti 100 metrů, atd. Na snímku je vidět slabý vodorovný Venušin pás s růžovým světlem od zapadajícího Slunce. Také jsou vidět náznaky tmavých úběžníků antikrepuskulárních paprsků.

Ohlédnutí zpět: Aprílové APODy.

Štítky: Aprílový den, Měsíc, Juxtaposition


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »