Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc pro Tebe

Uznání a copyright: Fernando Cabrerizo

Čtenáři APODu mohou zaslat na adresu apod4jch@astro.cz svůj vlastní překlad dnešního poetického aprílového textu, který bude zde zveřejněn.

I love you so much that I brought you the Moon.
Please take it before this tree becomes more interested.
Also the Moon is heavier than I thought.
And I foolishly picked it up by the hot side by mistake.
But it is for you and, well, the others reading this APOD.
Promise to keep this image -- our image -- in a safe place, and know that it was taken in a single, well-planned exposure in Valladolid, Spain.
Please take it and keep it always as a token of our love and, well, April Fool's Day.

Miluji Tě tak, že jsem Ti přinesla Měsíc.
Vezmi si, než si ho všimne strom.
Měsíc je také těžší, než jsem si myslela.
A hloupě jsem ho nedopatřením chytla za horkou stranu.
Ale to všechno dělám pro Tebe, no a také pro další čtenáře tohoto APODu.
Slib mi, že si tento obrázek, náš obrázek, necháš na bezpečném místě, a věz, že byl pořízen jedinou, dobře plánovanou expozicí ve španělském Valladolidu.
Vezmi si ho a měj ho vždycky jako důkaz naší lásky a apríla.
Překlad: Josef Chlachula

Alexej Šimeček poslal snímek svojí ženy, která dokáže udržet Měsíc pouze na dlani. Snímek byl pořízen v úterý 5. září 2017 19:35 v Kaštelu Štafilić, Chorvatsko. Vzadu za zátokou jsou vidět světla Splitu. Chvíli před tím jiný pár pořizoval obdobný snímek a byl tedy inspirací pro zveřejněný snímek. Snímek je mírně ztmaven pro zvýšení kontrastu.

Komentář: Měsíc má průměr 3476 km a průměrnou vzdálenost 384 000 km, je tedy vidět pod úhlem asi 3476/38400=0,00905 radiánu, což je něco přes půl stupně. Takový úhlový průměr má kotouč o průměru 9 cm ze vzdálenosti 10 metrů, 90 cm ze vzdálenosti 100 metrů, atd. Na snímku je vidět slabý vodorovný Venušin pás s růžovým světlem od zapadajícího Slunce. Také jsou vidět náznaky tmavých úběžníků antikrepuskulárních paprsků.

Ohlédnutí zpět: Aprílové APODy.

Štítky: Aprílový den, Měsíc, Juxtaposition


15. vesmírný týden 2021

15. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 4. do 18. 4. 2021. Měsíc bude v pondělí v novu, objeví se na večerní obloze. Tu stále okupuje Mars v souhvězdí Býka. Ráno nad jihovýchodem pomalu vychází Saturn a Jupiter. Vrtulníček Ingenuity při testu před prvním pokusem o vzlet zaznamenal problém a přípravy se prodlouží. Na ISS je dočasně desetičlenná posádka, než se v sobotu vrátí na Zemi trojice kosmonautů v lodi Sojuz MS-17. Před šedesáti roky začala historie pilotované kosmonautiky, když Jurij Alexejevič Gagarin obletěl Zemi v lodi Vostok 1.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

kométa C/2020 R4 Atlas

kométa C/2020 R4 Atlas

Další informace »