Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 3324 v Lodním kýlu

Uznání a copyright: Martin Pugh

Toto jasné kosmické mračno opracovaly hvězdné větry a záření z horkých mladých hvězd otevřené hvězdokupy NGC 3324. Silueta prachových mračen hvězdotvorné oblasti proti zářícímu atomárnímu plynu ve tvaru kapsy měří asi 35 světelných let. Oblast se nachází asi 7500 světelných let daleko v na mlhoviny bohatém jižním souhvězdí Lodního kýlu (Carina). Kompozitní teleskopický pohled z úzkopásmových obrazových dat zachycuje charakteristickou emisi atomů ionizované síry, vodíku a kyslíku namapované do červené, zelené a modré barvy populární Hubblovy palety. Nebeská krajina s jasnými hřebeny emise ohraničená chladným a neprůhledným prachem po pravé straně některým lidem připomíná rozpoznatelnou lidskou tvář z profilu. Populární název této oblasti je Mlhovina Gabriely Mistral po chilské básnířce a nositelce Nobelovy ceny.

Štítky: Otevřená hvězdokupa, Ngc3324, Star-formation


35. vesmírný týden 2026

35. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 8. do 30. 8. 2026. Měsíc bude v úplňku a nastane částečné zatmění, viditelné u nás nad ránem. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Saturn a Neptun jsou vidět už od setmění a vrcholí ráno nad jihem. Na ranní obloze jsou dobře vidět Mars a Uran, nízko také Jupiter. Merkur je v konjunkci se Sluncem nepozorovatelný. Aktivita Slunce je nízká, ale možná se zvýší. Další čínská raketa Zhuque-3 předvedla úspěšné přistání. Před dvaceti roky byla změněna definice planety a Pluto už není právoplatnou planetou Sluneční soustavy, nýbrž jen trpasličí planetou.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zatmění Slunce ve Španělsku

Protuberance při zatmění Slunce

Další informace »