Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 289: Vír na jižní obloze

Uznání a copyright: Adam Block, ChileScope

Nádherná spirální galaxie NGC 289 vzdálená asi 70 miliónů světelných let je větší, než naše vlastní Mléčná dráha. Je vidět téměř zepředu a její jasné jádro a barvitý centrální disk přecházejí do pozoruhodně slabých modravých spirálních ramen. Tato rozsáhlá ramena sahají od galaktického středu dobře přes 100 tisíc světelných let. Na ostrém teleskopickém portrétu galaxie je vpravo dole vidět, že se k ní přiblížila menší neurčitá doprovodná galaxie, která s ohromnou NGC 289 interaguje. Paprsčité hvězdy na snímku jsou pochopitelně v popředí této scény. Nacházejí se v naší Mléčné dráze v jižním souhvězdí Sochaře (Sculptor).

Štítky: Spirální galaxie, Spiral arms


23. vesmírný týden 2026

23. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2026. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je na večerní obloze opravdu výrazná a nyní se velmi nápadně blíží trochu slabšímu Jupiteru. Hodně blízko budou už v neděli 7. 6. Nízko už je večer vidět i Merkur. Velmi nízko na ranní obloze začíná být vidět Saturn. Sluneční aktivita je zatím nízká. Možná se objeví první noční svítící oblaka (NLC). V kosmonautice nejvíce, byť negativně, zaujala exploze rakety New Glenn během příprav k misi NG-4. Před 60 lety pokračoval intenzivně program Gemini a před 15 lety dolétal raketoplán Endeavour.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

10P/Tempel 6. 6. 2026

10P/Tempel 2 6. 6. 2026 2:12-2:57 SELČ, 23×2 min, WO FLT98/618 v ohnisku 510 mm, ASI294MC Pro, ořez na asi čtvrtinu pole

Další informace »