Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter Intrepid na Marsu z Opportunity

Uznání: NASA, JPL, Cornell, Opportunity Rover Team,

Vozítko Opportunity někdy na Marsu projíždí kolem menších kráterů. Na snímku z roku 2010 je zde kráter Intrepid, asi 20 metrová impaktní prohlubeň, o něco větší jak kráter Nereus, na který vozítko Opportunity natrefilo předtím. Snímek, na který se díváte, je přibližně v pravých barvách, ale je horizontálně zkomprimován, aby se celé širokoúhlé panoráma dalo pojmout. Kráter Intrepid byl pojmenován po lunárním modulu Intrepid, který před 49 lety nesl k pozemskému Měsíci kosmonauty Apolla 12. Za kráterem Intrepid a za dlouhými pásy rezavé marťanské pouště jsou na obzoru vidět vrcholky z okraje velkého Endeavour Crater. Vozítko Opportunity pokračuje v průzkumu Marsu a nedávno překonalo na rudé planetě 5000 dní.

Štítky: Opportunity, Mars, Intrepid Crater


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »