Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter Intrepid na Marsu z Opportunity

Uznání: NASA, JPL, Cornell, Opportunity Rover Team,

Vozítko Opportunity někdy na Marsu projíždí kolem menších kráterů. Na snímku z roku 2010 je zde kráter Intrepid, asi 20 metrová impaktní prohlubeň, o něco větší jak kráter Nereus, na který vozítko Opportunity natrefilo předtím. Snímek, na který se díváte, je přibližně v pravých barvách, ale je horizontálně zkomprimován, aby se celé širokoúhlé panoráma dalo pojmout. Kráter Intrepid byl pojmenován po lunárním modulu Intrepid, který před 49 lety nesl k pozemskému Měsíci kosmonauty Apolla 12. Za kráterem Intrepid a za dlouhými pásy rezavé marťanské pouště jsou na obzoru vidět vrcholky z okraje velkého Endeavour Crater. Vozítko Opportunity pokračuje v průzkumu Marsu a nedávno překonalo na rudé planetě 5000 dní.

Štítky: Opportunity, Mars, Intrepid Crater


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »