Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter Intrepid na Marsu z Opportunity

Uznání: NASA, JPL, Cornell, Opportunity Rover Team,

Vozítko Opportunity někdy na Marsu projíždí kolem menších kráterů. Na snímku z roku 2010 je zde kráter Intrepid, asi 20 metrová impaktní prohlubeň, o něco větší jak kráter Nereus, na který vozítko Opportunity natrefilo předtím. Snímek, na který se díváte, je přibližně v pravých barvách, ale je horizontálně zkomprimován, aby se celé širokoúhlé panoráma dalo pojmout. Kráter Intrepid byl pojmenován po lunárním modulu Intrepid, který před 49 lety nesl k pozemskému Měsíci kosmonauty Apolla 12. Za kráterem Intrepid a za dlouhými pásy rezavé marťanské pouště jsou na obzoru vidět vrcholky z okraje velkého Endeavour Crater. Vozítko Opportunity pokračuje v průzkumu Marsu a nedávno překonalo na rudé planetě 5000 dní.

Štítky: Opportunity, Mars, Intrepid Crater


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »