Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. září 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. září 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Obklopen Marsem

Uznání: Mark T. Lemmon (Texas A&M), IMP Team, JPL, NASA

Hned po přistání na Marsu v roce 1997 pořídila hlavní stanice automatické sondy Mars Pathfinder rychlou prohlídku kolem dokola. Toto panorama pro všechny jistoty bylo nasnímáno dokonce ještě předtím, než byla kamera stanice Sagan Memorial Station vyzvednuta do její dva metry vysoké polohy. Nejlepší podívaná je při pomalém rolování doprava. Jedinečná perspektiva zachycuje v blízkém popředí mnoho přístrojů sondy Mars Pathfinder včetně plochy pro určování osvětlení oblohy, komunikační antény, slunečních panelů a dvou ramp vedoucích dolů k povrchu pro automatickou sondu Sojourner. Sojourner mohl být vidět po použití rampy vpravo na marťanském povrchu. Na povrchu jsou početné balvany a kopce, které mohly být lépe studovány. Mise Mars Pathfinder zpět odeslala 16000 snímků a údajů, které přinesly hodně objevů včetně důkazů pro teplejší a vlhčí podmínky na Marsu v minulosti. Po téměř třech spektakulárních měsících průzkumu povrchu Mars Pathfinder přestal komunikovat, nejspíše jako výsledek vyčerpání baterií.

Štítky: Mars, Pathfinder, Povrch


34. vesmírný týden 2025

34. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 8. do 24. 8. 2025. Měsíc po poslední čtvrti se na ranní obloze potká s Venuší a Jupiterem. Na ranní obloze už budou všechny planety kromě Marsu (tedy uvidíme i Merkur). Aktivita Slunce je nízká. Evropská raketa Ariane 6 má za sebou druhou komerční misi, když vynesla evropskou meteorologickou družici Metop-SGA1. První misi pro americké bezpečnostní síly má za sebou raketa Vulcan. Vrcholí přípravy letu IFT-10 Super Heavy Starship. Před 50 lety se k Marsu vydala úspěšná dvojice sond Viking 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hmlovina Rozeta (detailný záber v palete farieb SHO)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2025 obdržel snímek „Hmlovina Rozeta“, jehož autorem je astrofotograf Tomáš Dobrovodský Pohledy do nebe jsou téměř vždy úžasným zážitkem. Úžasným o to více, že kromě významu vědeckého nám mohou způsobit často i estetický či emocionální šok. A co teprve

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jupiter s Venuší nad východním obzorem

Další informace »