Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Marťanský šerosvit

Uznání: HiRISE, MRO, LPL (U. Arizona), NASA

Dlouhé a hluboké stíny na snímku marťanského povrchu s vysokým rozlišením tvoří dramatické kontrasty. Scéna zanamenaná 24. ledna 2014 kamerou HiRISE na palubě družice MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) zabírá asi 1,5 kilometru. Kamera se z výšky 250 kilometrů nad rudou planetou dolů dívá na pole píšečných dun v kráteru jižní vrchoviny. Slunce bylo pouze 5 stupňů nad místním obzorem a tak jsou v plném slunečním světle jenom hřebeny dun. Na jižní polokouli přichází studená zima a na jasných hřebenech jsou vidět sezónní čáry jinovatky.

Štítky: Mars, Sand dunes, Aeolian, Chiaroscuro


38. vesmírný týden 2018

38. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 17. 9. do 23. 9. 2018. Měsíc je mezi čtvrtí a úplňkem. Venuše je nejlépe viditelná ve dne, Jupiter jen večer velmi nízko na jihozápadě. Mars a Saturn jsou nízko v okolí jižního obzoru. Viděli jsme další start a přistání Falconu 9. Odstartovala poslední Delta II. Počasí odložilo start japonské nákladní lodi. Před 15 roky jsme se rozloučili se sondou Galileo u Jupiteru a před 10 lety s panem profesorem Emilem Škrabalem. Začíná astronomický podzim.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Radiant

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2018 obdržel snímek „Radiant“, jehož autorem je Lukáš Veselý   Kdo by je neznal … srpnové padající hvězdy jsou velmi populární i mezi neastronomy. Ostatně, s téměř železnou pravidelností se opakují rok co rok za příjemných prázdninových

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic

krater Clavius

Další informace »