Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stoupající raketoplán

Uznání: NASA

Co to stoupá vzhůru z oblaků? Raketoplán. Pokud se někdy podíváte z okna na pravém místě a v pravý čas, tak můžete uvidět něco neobvyklého, v tomto případě raketoplán, který startoval na oběžnou dráhu. Na snímku je vidět poslední start raketoplánu Endeavour, pořízený v květnu 2011 z letadla NASA pro trénink letu s raketoplánem. Snímek byl pořízen vysoko nad mraky a odpovídá podobným snímkům raketoplánů s vlečkou kouře pořízených pod mraky. V blízkosti stoupajícího raketoplánu jsou vidět tryskající zářící plyny a také dlouhá kouřová vlečka. Na oblačné vrstvě je vidět stín této vlečky, který ukazuje odkud svítí Slunce. Program amerických raketoplánů skončil v roce 2011 a raketoplán Endeavour lze nyní navštívit v Kalifornském vědeckém středisku. Na zítřek je naplánován jiný start, a to start družice TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) na palubě rakety společnosti SpaceX Falcon 9.

Štítky: Launch, Space shuttle, Shadow


42. vesmírný týden 2018

42. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 15. 10. do 21. 10. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše se blíží úhlově Slunci, ale je viditelná ve dne, nedaleko možná i s Merkurem. Jupiter mizí v záři Slunce, Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Uran a Neptun jsou vidět téměř celou noc. Na obloze je i několik zajímavých komet. Startuje ambiciózní evropsko-japonská mise BepiColombo k planetě Merkur. Nečekaná nehoda potkala kosmickou loď Sojuz MS-10. Start byl přerušen a posádka je v pořádku. Před 15 roky letěl na palubě Šenčou 5 první Číňan Yang Liwei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

HELIX

NGC7293

Další informace »