Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stoupající raketoplán

Uznání: NASA

Co to stoupá vzhůru z oblaků? Raketoplán. Pokud se někdy podíváte z okna na pravém místě a v pravý čas, tak můžete uvidět něco neobvyklého, v tomto případě raketoplán, který startoval na oběžnou dráhu. Na snímku je vidět poslední start raketoplánu Endeavour, pořízený v květnu 2011 z letadla NASA pro trénink letu s raketoplánem. Snímek byl pořízen vysoko nad mraky a odpovídá podobným snímkům raketoplánů s vlečkou kouře pořízených pod mraky. V blízkosti stoupajícího raketoplánu jsou vidět tryskající zářící plyny a také dlouhá kouřová vlečka. Na oblačné vrstvě je vidět stín této vlečky, který ukazuje odkud svítí Slunce. Program amerických raketoplánů skončil v roce 2011 a raketoplán Endeavour lze nyní navštívit v Kalifornském vědeckém středisku. Na zítřek je naplánován jiný start, a to start družice TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) na palubě rakety společnosti SpaceX Falcon 9.

Štítky: Launch, Space shuttle, Shadow


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soví mlhovia

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »