Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přelet přes severní pól Jupiteru infračerveně

Uznání animace: NASA, JPL-Caltech, SwRI, ASI, INAF, JIRAM

Jaké by to bylo přelétat nad severním pólem Jupiteru? Odpověď ukazuje fiktivní animace sestavená ze skutečných snímků a dat pořízených kosmickou sondou Juno. Jelikož se pól v současnosti nachází ve stínu, tak video využívá infračervené světlo emitované Jupiterem, přesněji infračervenou barvu, kde ty nejteplejší útvary září nejjasněji. Na začátku animace se Juno přibližuje k tomuto obrovskému světu. Brzy nato je vidět jeden z osmi cyklónů, které obíhají kolem severního pólu. Postupně je vidět všech osm cyklónů, které krouží kolem severního pólu, každý o velikosti pozemského kontinentu s hrbolatými a členitými spirálními stěnami. Virtuální pouť končí oddálením. Studium cyklónů na Jupiteru lidstvu pomáhá lépe pochopit nebezpečné bouřkové systémy zde na Zemi. Sonda Juno nedávno dokončila další blízký průlet kolem Jupiteru, perijovum 12 a zdá se být v dobré kondici, aby dokončila několik dalších dvouměsíčních oběhů.

Štítky: Jupiter, Severní pól, Juno


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »