Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet kolem Jupiteru

Uznání videa licence: NASA, Juno, SwRI, MSSS, Gerald Eichstadt; Music: Moonlight Sonata (Ludwig van Beethoven)

A zase jednou přichází Jupiter. Kosmická sonda agentury NASA Juno pokračuje v oběhu na své 53 denní velmi protáhlé dráze kolem největší planety Sluneční soustavy. Video, na které se můžete podívat, pochází z 11. průletu perijovem sondy Juno od jejího příletu k Jupiteru v polovině roku 2016. Toto časosběrné a barevně zpracované video pokrývá asi 4 hodiny a morfuje mezi 36 snímky z kamery JunoCam. Video začíná východem Jupiteru, jak se sonda Juno přibližuje ze severu. Když Juno dosáhne nejbližšího pohledu ze vzdálenosti asi 3500 kilometrů od vrcholů mračen Jupiteru, tak dokáže zachytit i jemné podrobnosti. Juno prolétá nad světlými zónami a tmavými pásy mračen, které planetu obepínají, stejně jako nad četnými vířícími kruhovými bouřemi, z nichž mnohé jsou větší, než hurikány na Zemi. Po perijovu Jupiter ubíhá do dálky a nyní jsou zase vidět neobvyklá mračna nad jihem Jupiteru. Aby sonda Juno získala potřebná vědecká data, tak prolétá natolik blízko Jupiteru, že její přístroje mohou vzhledem k vysokým dávkám radiace brzy selhat. Z části i z tohoto důvodu je nyní v plánu misi Juno ukončit v polovině roku 2018 při 14. perijovu, kdy bude tato kosmická sonda navedena do atmosféry Jupiteru a roztaví se.

Štítky: Mračna, Jupiter, Juno


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »