Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

AE Aurigae a Planoucí hvězda

Uznání a copyright: Martin Pugh

Proč se AE Aurigae říká planoucí hvězda? Z jednoho důvodu, mlhovina IC 405 v jejím okolí se nazývá mlhovina Planoucí hvězda, jelikož se zdá, že je v této oblasti kouř, i když tam nic nehoří, ani uvnitř hvězdy AE Aurigae. Oheň se typicky definuje jako rychlé vázání molekul kyslíku, a k tomu dochází pouze za jeho dostatečné přítomnosti a tedy v prostředí s tak vysokou energií a nízkým obsahem kyslíku není důležité. Materiál, který vypadá jako kouř, je většinou mezihvězdný vodík, ovšem obsahuje tmavá vlákna s prachovými zrny bohatými na uhlík, která vypadají jako kouř. Ve středu mlhoviny je vidět jasná hvězda AE Aurigae, která je tak horká, že je modrá a emituje světlo natolik energetické, že to vyráží z atomů okolního plynu elektrony. Když atomy elektrony znovu zachytí, tak emitují světlo a to dává vzniknout okolní emisní mlhovině. Mlhovina Planoucí hvězda se nachází asi 1500 světelných let světelných let daleko, měří asi 5 světelných let a je vidět i malým dalekohledem v souhvězdí Vozky (Auriga).

Štítky: Flaming Star Nebula, AE Aurigae, IC 405


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »