Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

AE Aurigae a Planoucí hvězda

Uznání a copyright: Martin Pugh

Proč se AE Aurigae říká planoucí hvězda? Z jednoho důvodu, mlhovina IC 405 v jejím okolí se nazývá mlhovina Planoucí hvězda, jelikož se zdá, že je v této oblasti kouř, i když tam nic nehoří, ani uvnitř hvězdy AE Aurigae. Oheň se typicky definuje jako rychlé vázání molekul kyslíku, a k tomu dochází pouze za jeho dostatečné přítomnosti a tedy v prostředí s tak vysokou energií a nízkým obsahem kyslíku není důležité. Materiál, který vypadá jako kouř, je většinou mezihvězdný vodík, ovšem obsahuje tmavá vlákna s prachovými zrny bohatými na uhlík, která vypadají jako kouř. Ve středu mlhoviny je vidět jasná hvězda AE Aurigae, která je tak horká, že je modrá a emituje světlo natolik energetické, že to vyráží z atomů okolního plynu elektrony. Když atomy elektrony znovu zachytí, tak emitují světlo a to dává vzniknout okolní emisní mlhovině. Mlhovina Planoucí hvězda se nachází asi 1500 světelných let světelných let daleko, měří asi 5 světelných let a je vidět i malým dalekohledem v souhvězdí Vozky (Auriga).

Štítky: Flaming Star Nebula, AE Aurigae, IC 405


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »