Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Dvojboj pásů za noci

Uznání a licence: Ruslan Merzlyakov (RMS Photography)

Co jsou to ty dva pásy na obloze? Častěji je vidět ten vpravo, to je centrální pás naší Galaxie Mléčné dráhy. Naše Slunce obíhá v disku spirální galaxie, takže zevnitř se tento disk jeví jako pás o srovnatelné jasnosti kolem dokola celé oblohy. Pás Mléčné dráhy lze vidět celý rok, pokud se ovšem dostanete mimo světla měst. Vzácněji je vidět ten pás vlevo, to je zvířetníkové světlo, sluneční světlo odrážené od prachu, který v naší Sluneční soustavě obíhá kolem Slunce. Zvířetníkové světlo je nejjasnější u Slunce, takže je nejlépe vidět před východem nebo po západu. Za některých večerů na severu, zvláště v měsících březnu a dubnu je pás zvířetníkového světla po západu Slunce vidět docela výrazně. Nedávno bylo zjištěno, že zvířetníkové světlo většinou pochází z komet, které prošly poblíž Jupiteru. Oba pásy je možné vedle sebe vidět jen v jistých obdobích roku v částech oblohy, jako je tato. Zdá se, že oba pruhy světla jsou pokračování břehů Játrové řeky na oblohu. Panoráma, na které se díváte, vzniklo z postupných expozic pořízených před asi třemi týdny v Severním Jutsku v Dánsku.

Štítky: Mléčná dráha, Zvířetníkové světlo, Dánsko


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »