Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 613 v prachu, hvězdy a supernova

Uznání: NASA, ESA, Hubble, S. Smartt (QUB); Acknowledgement: Robert Gendler; Insets: Victor Buso

Odkud pochází tato skvrna? Amatérský astronom Victor Buso zkoušel v roce 2016 na svém dalekohledu novou kameru, když si povšiml, že se objevila zajímavá skvrna světla, která zůstala. Poté, co toto neobvyklé pozorování oznámil, se zjistilo, že to světlo pochází ze supernovy, která se právě stala viditelnou, a tedy z dřívějšího stadia, než kdy bylo doposud opticky vyfotografováno. Objevové snímky před a po mají rozestup jedné hodiny a jsou vidět na vloženém podrobnějším snímku stejné spirální galaxie NGC 613 z Hubblova kosmického dalekohledu. Následná pozorování ukázala, že SN 2016gkg byla nejspíš explozí nadobra a Buso nejspíš zachytil stadium, kdy vzestupná detonační vlna z hvězdného jádra právě prorazila povrch hvězdy. Jelikož astronomové strávili léta monitorováním galaxií po supernovách bez toho, aby takovou událost "proražení" zpozorovali, tak pravděpodobnost, že ji Buso zachytil byla přirovnána k výhře v loterii.

Štítky: NGC 613, Spirální galaxie, Supernova


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »