Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M57: Prstencová mlhovina

Uznání: NASA, ESA, Hubble Legacy Archive; Composition: Giuseppe Donatiello

Prstencová mlhovina (M57) je kromě prstenců Saturnu pravděpodobně nejslavnějším nebeským útvarem. Její klasický vzhled ovšem vzniká díky naší perspektivě. Nedávné mapování rozpínající se 3-D struktury mlhoviny založené zčásti na jasném Hubblově snímku ukazuje, že je to mlhovina poměrně hustá a prstenec ve tvaru koblihy se obtáčí kolem středového mračna zářícího plynu ve tvaru míče na americký fotbal. Při pohledu ze Země se díváme dolů podél dlouhé osy míče a zepředu na prstenec. Tento dobře prostudovaný případ zářícího materiálu planetární mlhoviny nemá s planetami nic společného. Plynná obálka představuje vnější vrstvy odhozené od umírající, kdysi Slunci podobné hvězdě, která je nyní vidět jako malý bod světla ve středu mlhoviny. Intenzivní ultrafialové světlo ze žhavé centrální hvězdy ionizuje atomy plynu. Prstencová mlhovina měří asi jeden světelný rok a je asi 2000 světelných let daleko.

Štítky: M57, Prstencová mlhovina, Planetární mlhovina


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »