Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M57: Prstencová mlhovina

Uznání: NASA, ESA, Hubble Legacy Archive; Composition: Giuseppe Donatiello

Prstencová mlhovina (M57) je kromě prstenců Saturnu pravděpodobně nejslavnějším nebeským útvarem. Její klasický vzhled ovšem vzniká díky naší perspektivě. Nedávné mapování rozpínající se 3-D struktury mlhoviny založené zčásti na jasném Hubblově snímku ukazuje, že je to mlhovina poměrně hustá a prstenec ve tvaru koblihy se obtáčí kolem středového mračna zářícího plynu ve tvaru míče na americký fotbal. Při pohledu ze Země se díváme dolů podél dlouhé osy míče a zepředu na prstenec. Tento dobře prostudovaný případ zářícího materiálu planetární mlhoviny nemá s planetami nic společného. Plynná obálka představuje vnější vrstvy odhozené od umírající, kdysi Slunci podobné hvězdě, která je nyní vidět jako malý bod světla ve středu mlhoviny. Intenzivní ultrafialové světlo ze žhavé centrální hvězdy ionizuje atomy plynu. Prstencová mlhovina měří asi jeden světelný rok a je asi 2000 světelných let daleko.

Štítky: M57, Prstencová mlhovina, Planetární mlhovina


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »