Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. srpen 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. srpen 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prstence kolem Prstencové mlhoviny

Image Credit: Hubble, Large Binocular Telescope, Subaru Telescope; Composition & Copyright: Robert Gendler

Pro pozorovatele oblohy i s malým dalekohledem je to dobře známý pohled. Ovšem u Prstencové mlhoviny (M57) lze vidět mnohem víc, než je vidět jen malým dalekohledem. Snadno viditelný centrální prstenec měří asi jeden světelný rok, ale tato pozoruhodná hloubková expozice, která je společným úsilím kombinujícím data ze tří různě velkých dalekohledů, zkoumá vlákna smyček zářícího plynu, která sahají od centrální hvězdy mnohem dále. Pozoruhodný kompozitní snímek obsahuje úzkopásmový snímek vodíku, viditelnou emisi a infračervenou emisi. Je zřejmé, že zářící materiál na tomto dobře prostudovaném příkladu planetární mlhoviny nepochází z planet. Místo toho se jedná o plynný obal z vnějších vrstev, které odhodila Slunci podobná umírající hvězda. Prstencová mlhovina je asi 2000 světelných let daleko v hudebním souhvězdí Lyra.

Štítky: Prstencová mlhovina, Deep field, M57


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »