Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha nad Deadvlei v Namibii

Uznání a copyright: Stefan Liebermann

Která je to planeta? Je to jediná planeta, o které je v současnosti známo, že má stromy. Stromy v Deadvlei jsou ovšem mrtvé už více než 500 let. Stromy vyrostly v parku Namib-Naukluft v Namibii (Země) poté, co se rozvodnila místní řeka, ale jak posun písečných dun řeku odříznul, tak odumřely. Na dobře načasovaném kompozitním snímku, který byl pořízen minulý měsíc, se nad pahýly stromů daleko a vysoko nahoru vypíná oblouk naší Galaxie Mléčné dráhy. Půda z bílého jílu se zdá zářit odraženým světlem hvězd. Vlevo je pod obloukem Mléčné dráhy pás zvířetníkového světla, což je sluneční světlo odrážené prachem, který obíhá vnitřní Sluneční soustavou. Bystrému oku neunikne vpravo nad jedněmi z největších písečných dun na Zemi Velké Magellanovo mračno, satelitní galaxie naší Galaxie. Najít na snímku Malé Magellanovo mračno může být ovšem výzvou.

Štítky: Mrtvé stromy, Mléčná dráha, Namibia


47. vesmírný týden 2025

47. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 11. do 23. 11. 2025. Měsíc bude v novu, ráno se potká s Venuší. Saturn je dobře vidět večer, stejně tak můžeme hledat i Neptun a Uran. Později v noci se přidává Jupiter. Viditelnost Venuše ráno je již velmi špatná. Aktivita Slunce se po období vysoké aktivity opět snížila, ale může se v týdnu zvýšit, až se natočí nová aktivní oblast z odvrácené strany. Na obloze můžeme vidět čtyři jasnější komety včetně mezihvězdné 3I/ATLAS. Nastává slabé maximum meteorického roje Leonid. Blue Origin si připsala první přistání orbitální rakety New Glenn a vynesení sond EscaPADE k Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2025 obdržel snímek „Kométa C/2025 A6 Lemmon a Lomnický štít“, jehož autorem je astrofotograf Robert BarsaCitron je žlutý kyselý plod citroníku z druhu citrusovitých. Používá se nejen v potravinářství … A právě jméno tohoto plodu si vybrali naši

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2025 A6 (Lemmon)

Fotografováno na mořském pobřeží ve městě Santa Maria na ostrově Sal na Kapverdách před 19. hodinou místního času. Nízko u obzoru bylo silné kouřmo, po obloze neustále přecházela potrhaná nízká oblačnost a vál silný vítr směrem k moři. Měřítko snímku je 10.5" na pixel.

Další informace »