Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Měsíc v Hyádách

Uznání a copyright: Jerry Lodriguss (Catching the Light)

Viděli jste poslední dobou Měsíc? Slunečním světlem ozářený přibývající srpek Měsíce se 18. dubna na pozemské noční obloze posunul do pozadí hvězd v Hyádách. Na snímku teleobjektivem je vidět celé těleso Měsíce a tato blízká hvězdokupa ve tvaru písmene V, jehož tah začíná jasnou hvězdou Aldebaran. Pohled na oblohu je digitálně složen z řady expozic různé délky. Nejkratší expozice 1/60 sekundy zachytila do ostrých podrobností srpek Měsíce. Delší, až 15 sekundové expozice, zaznamenaly slabší hvězdy v pozadí, stejně tak jako svit Země, který je vidět očima jak světlo Země ozařuje noční stranu Měsíce.

Štítky: Měsíc, Hyády, Zemský svit


34. vesmírný týden 2026

34. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 8. do 23. 8. 2026. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko nad západním obzorem. Saturn a Neptun jsou nízko už od setmění a vrcholí ráno nad jihem. Na ranní obloze jsou dobře vidět Mars a Uran, přidává se Jupiter, a naopak mizí Merkur. Aktivita Slunce je nízká. V galerii se ohlížíme za uplynulým parádním večerním zatměním. Na ISS dojde k dalšímu výstupu do volného kosmu dvojice Američan-Francouzka. Před 380 lety se narodil významný anglický astronom John Flamsteed.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nova 2026 Tau.

Nova 2026 Tau. Detekce tohoto objektu byla oznámena 6.8.2026 na stránce CBAT-Transient Objects Confirmation Page pod označením TCP J05210763+2338194. V cirkuláři CBET 5723 ze dne 21.8.2026 bylo potvrzeno, že se jedná o novu s přidělením označení pro proměnné hvězdy V1452 Tau. Objevitelé z programu New Milky Way Survey udávali její jasnost 11.2 magnitudy. Snímek je proti originálu 2x zmenšen, pro představu o pozici na obloze je ve výřezu i Krabí mlhovina M1. V pravém dolním rohu je v rámečku detail blízkého okolí v originálním měřítku a vyznačena je i jedna ze srovnávacích hvězd AAVSO 10.8mag. Měřítko originálu je 6.8"/px. Měsíc před první čtvrtí byl od objektu vzdálen přibližně 25 stupňů.

Další informace »