Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start družice TESS

Uznání: SpaceX

Opuštěním planety Země 18. dubna začala družice NASA TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) své pátrání po planetách, které obíhají kolem jiných hvězd. Lovec exoplanet vzlétl na orbitu raketou Falcon 9. Falcon 9 má v prvním stupni 9 motorů Merlin, jak je vidět na dálkově pořízeném snímku ze startovacího komplexu 40 na základně amerického letectva na mysu Canaveral. TESS v nadcházejících týdnech provede řadu zážehů motorů, aby se dostal na vysokou, velmi eliptickou dráhu kolem Země. Manévr s pomocí lunární gravitace umožní dosáhnout doposud nevyzkoušenou stabilní dráhu s poloviční oběžnou dobou Měsíce a s maximální vzdáleností od Země asi 373 000 kilometrů. Z této dráhy bude TESS dva roky pátrat po planetách kolem jasnějších a bližších hvězd na obloze.

Štítky: Raketa, Launch, TESS


42. vesmírný týden 2018

42. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 15. 10. do 21. 10. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše se blíží úhlově Slunci, ale je viditelná ve dne, nedaleko možná i s Merkurem. Jupiter mizí v záři Slunce, Saturn je večer nízko na jihozápadě a Mars v okolí jižního obzoru. Uran a Neptun jsou vidět téměř celou noc. Na obloze je i několik zajímavých komet. Startuje ambiciózní evropsko-japonská mise BepiColombo k planetě Merkur. Nečekaná nehoda potkala kosmickou loď Sojuz MS-10. Start byl přerušen a posádka je v pořádku. Před 15 roky letěl na palubě Šenčou 5 první Číňan Yang Liwei.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Temná mračna v souhvězdí Kefea (VdB150, VdB152)

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2018 obdržel snímek „Temná mračna v souhvězdí Kefea“ Evžena Brunnera     Souhvězdí Kefea je souhvězdím na první pohled nenápadným. Mnoho z „neastronomů“ možná ani neví, že existuje. A astronom? Ten nás většinou odbude větou typu:

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Smetanova vyhlídka

panorama na známém meandru Vltavy

Další informace »