Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Start družice TESS

Uznání: SpaceX

Opuštěním planety Země 18. dubna začala družice NASA TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) své pátrání po planetách, které obíhají kolem jiných hvězd. Lovec exoplanet vzlétl na orbitu raketou Falcon 9. Falcon 9 má v prvním stupni 9 motorů Merlin, jak je vidět na dálkově pořízeném snímku ze startovacího komplexu 40 na základně amerického letectva na mysu Canaveral. TESS v nadcházejících týdnech provede řadu zážehů motorů, aby se dostal na vysokou, velmi eliptickou dráhu kolem Země. Manévr s pomocí lunární gravitace umožní dosáhnout doposud nevyzkoušenou stabilní dráhu s poloviční oběžnou dobou Měsíce a s maximální vzdáleností od Země asi 373 000 kilometrů. Z této dráhy bude TESS dva roky pátrat po planetách kolem jasnějších a bližších hvězd na obloze.

Štítky: Raketa, Launch, TESS


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »