Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor nad Kráterovým jezerem

Uznání a copyright: Brad Goldpaint (Goldpaint Photography)

Viděli jste? Jedna z běžných otázek při sledování meteorického roje, protože doba záblesku meteoru je typicky menší, než doba otočení hlavy. Možná, že krása pozorovaných jasných meteorů a vědomí, že předtím byly malými zrnky z jiného tělesa za to stojí, i když váš partner či partneři v pozorování nemohli sdílet úplně všechny. Při pozorování z některých míst dnes pozdě v noci by se mohl meteorický roj Lyrid pochlubit až 20 viditelnými meteory za hodinu. Na kompozitním obrázku z devíti expozic pořízených v roce 2012 je nad malebným Kráterovým jezerem v Oregonu v USA vidět jasná Lyrida. V popředí je sníh a za poklidným jezerem se daleko v pozadí zvedá majestátní oblouk naší domovské Galaxie. K dalším meteorickým rojům letos a každý rok patří Perseidy uprostřed srpna a Leonidy v polovině listopadu.

Štítky: Crater Lake, Meteor, Mléčná dráha


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »