Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor nad Kráterovým jezerem

Uznání a copyright: Brad Goldpaint (Goldpaint Photography)

Viděli jste? Jedna z běžných otázek při sledování meteorického roje, protože doba záblesku meteoru je typicky menší, než doba otočení hlavy. Možná, že krása pozorovaných jasných meteorů a vědomí, že předtím byly malými zrnky z jiného tělesa za to stojí, i když váš partner či partneři v pozorování nemohli sdílet úplně všechny. Při pozorování z některých míst dnes pozdě v noci by se mohl meteorický roj Lyrid pochlubit až 20 viditelnými meteory za hodinu. Na kompozitním obrázku z devíti expozic pořízených v roce 2012 je nad malebným Kráterovým jezerem v Oregonu v USA vidět jasná Lyrida. V popředí je sníh a za poklidným jezerem se daleko v pozadí zvedá majestátní oblouk naší domovské Galaxie. K dalším meteorickým rojům letos a každý rok patří Perseidy uprostřed srpna a Leonidy v polovině listopadu.

Štítky: Crater Lake, Meteor, Mléčná dráha


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »