Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Modrá koňská hlava infračerveně

Uznání: WISE, IRSA, NASA; Processing & Copyright : Francesco Antonucci

Mlhovina Modrá koňská hlava vypadá v infračerveném světle docela jinak. Ve viditelném světle se odrazivý prach mlhoviny jeví modrý a má tvar jako hlava koně. Ovšem v In infračerveném světle se stává viditelným komplex filamentů, kavern a zámotků zářícího prachu a plynu, což najednou činí potíže tuto koňskou ikonu vůbec rozpoznat. Snímek mlhoviny byl pořízen ve třech infračervených barvách (R=22, G=12, B=4.6 mikronů) z dat pořízených družicí NASA WISE (Wide Field Infrared Survey Explorer). Mlhovina je katalogizována jako IC 4592, měří asi 40 světelných let a nachází se asi 400 světelných let daleko v souhvězdí Štíra (Scorpius) v rovině naší Galaxie Mléčné dráhy. IC 4592 je sice slabší, ale úhlově pokrývá na obloze větší oblast, než známější mlhovina Koňská hlava v Orionu. Prach osvětluje a zahřívá především hvězda Nu Scorpii, která je vidět jako žlutá hvězda vlevo od středu.

Štítky: Blue horsehead nebula, Infračervený, Wise


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »