Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Modrá koňská hlava infračerveně

Uznání: WISE, IRSA, NASA; Processing & Copyright : Francesco Antonucci

Mlhovina Modrá koňská hlava vypadá v infračerveném světle docela jinak. Ve viditelném světle se odrazivý prach mlhoviny jeví modrý a má tvar jako hlava koně. Ovšem v In infračerveném světle se stává viditelným komplex filamentů, kavern a zámotků zářícího prachu a plynu, což najednou činí potíže tuto koňskou ikonu vůbec rozpoznat. Snímek mlhoviny byl pořízen ve třech infračervených barvách (R=22, G=12, B=4.6 mikronů) z dat pořízených družicí NASA WISE (Wide Field Infrared Survey Explorer). Mlhovina je katalogizována jako IC 4592, měří asi 40 světelných let a nachází se asi 400 světelných let daleko v souhvězdí Štíra (Scorpius) v rovině naší Galaxie Mléčné dráhy. IC 4592 je sice slabší, ale úhlově pokrývá na obloze větší oblast, než známější mlhovina Koňská hlava v Orionu. Prach osvětluje a zahřívá především hvězda Nu Scorpii, která je vidět jako žlutá hvězda vlevo od středu.

Štítky: Blue horsehead nebula, Infračervený, Wise


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »