Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Široké pole rho Ophiuchi

Uznání a copyright: Rogelio Bernal Andreo

Mračna kolem hvězdné soustavy rho Ophiuchi tvoří jednu z nejbližších hvězdotvorných oblastí. Samotná Rho Ophiuchi je dvojhvězda, která je vidět ve světlé oblasti na snímku vpravo. Tato hvězdná soustava se nachází pouze 400 světelných let daleko a dá se poznat podle barevného okolí, kam patří červená emisní mlhovina a četné světlé a tmavé prachové pásy. U horního okraje molekulárního oblačného systému rho Ophiuchi je žlutá hvězda Antares a mezi ní a červenou emisní mlhovinou se náhodně promítá kulová hvězdokupa M4. U dolního okraje snímku se nachází mlhovina Modrá koňská hlava. Ta modrá záře kolem oka Modré koňské hlavy a další hvězdy na obrázku je reflekční mlhovina tvořená jemným prachem. Na snímku nahoře vlevo je geometricky zploštělá reflekční mlhovina katalogizovaná jako Sharpless 1. Jasná hvězda u víru prachu dává světlo okolní reflekční mlhoviny. Téměř všechny tyto útvary jsou vidět i malým dalekohledem v souhvězdích Hadonoše (Ophiuchus), Štíra (Scorpius) a Střelce (Sagittarius), ovšem jediným způsobem jak uvidět spletité detaily prachových vírů patrných nahoře je využít dlouhé expozice kamerou.

Štítky: Antares, Rho Ophiuchi, Blue Horsehead


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »