Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hra na harfu Saturnových prstenců

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SSI, Cassini; Sonification: Matt Russo

Jistě, viděli jste Saturnovy prstence, ale už jste je někdy slyšeli? Pak tedy prosím využijte této příležitosti zahrát na Saturnovy prstence jako na harfu. Na představeném ozvučení, čím jsou oblasti Saturnova prstence B jasnější, tím vyšší tón zní. V prohlížeči můžele kliknout kdekoliv na obrázek a začít probírat postupně struny posouváním tyče magnetometru ikony kosmické sondy po strunách. Je možné hrát ručně i automaticky. Barevný obraz v přirozených barvách pořídila ke konci kosmická sonda Cassini v červenci 2017, když se o Saturnovy prstence skoro otírala a pořídila jejich snímky s dosud nejvyšším rozlišením. Důvod, proč prstence převážně z vodního ledu mají bronzové odstíny, namísto bílé, je v současnosti předmětem výzkumu. Při výběru harmonie minor je stejný obrázek vidět tentokrát falešných barvách, kdy jsou oblasti s vyšším výskytem vodního ledu červenější.

Štítky: Harfa, Prstence, Saturn


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »