Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hra na harfu Saturnových prstenců

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SSI, Cassini; Sonification: Matt Russo

Jistě, viděli jste Saturnovy prstence, ale už jste je někdy slyšeli? Pak tedy prosím využijte této příležitosti zahrát na Saturnovy prstence jako na harfu. Na představeném ozvučení, čím jsou oblasti Saturnova prstence B jasnější, tím vyšší tón zní. V prohlížeči můžele kliknout kdekoliv na obrázek a začít probírat postupně struny posouváním tyče magnetometru ikony kosmické sondy po strunách. Je možné hrát ručně i automaticky. Barevný obraz v přirozených barvách pořídila ke konci kosmická sonda Cassini v červenci 2017, když se o Saturnovy prstence skoro otírala a pořídila jejich snímky s dosud nejvyšším rozlišením. Důvod, proč prstence převážně z vodního ledu mají bronzové odstíny, namísto bílé, je v současnosti předmětem výzkumu. Při výběru harmonie minor je stejný obrázek vidět tentokrát falešných barvách, kdy jsou oblasti s vyšším výskytem vodního ledu červenější.

Štítky: Saturn, Prstence, Harfa


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Z okna

Foceno ve 3:45 z okna

Další informace »