Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hra na harfu Saturnových prstenců

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SSI, Cassini; Sonification: Matt Russo

Jistě, viděli jste Saturnovy prstence, ale už jste je někdy slyšeli? Pak tedy prosím využijte této příležitosti zahrát na Saturnovy prstence jako na harfu. Na představeném ozvučení, čím jsou oblasti Saturnova prstence B jasnější, tím vyšší tón zní. V prohlížeči můžele kliknout kdekoliv na obrázek a začít probírat postupně struny posouváním tyče magnetometru ikony kosmické sondy po strunách. Je možné hrát ručně i automaticky. Barevný obraz v přirozených barvách pořídila ke konci kosmická sonda Cassini v červenci 2017, když se o Saturnovy prstence skoro otírala a pořídila jejich snímky s dosud nejvyšším rozlišením. Důvod, proč prstence převážně z vodního ledu mají bronzové odstíny, namísto bílé, je v současnosti předmětem výzkumu. Při výběru harmonie minor je stejný obrázek vidět tentokrát falešných barvách, kdy jsou oblasti s vyšším výskytem vodního ledu červenější.

Štítky: Saturn, Prstence, Harfa


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »