Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hra na harfu Saturnových prstenců

Uznání: NASA, JPL-Caltech, SSI, Cassini; Sonification: Matt Russo

Jistě, viděli jste Saturnovy prstence, ale už jste je někdy slyšeli? Pak tedy prosím využijte této příležitosti zahrát na Saturnovy prstence jako na harfu. Na představeném ozvučení, čím jsou oblasti Saturnova prstence B jasnější, tím vyšší tón zní. V prohlížeči můžele kliknout kdekoliv na obrázek a začít probírat postupně struny posouváním tyče magnetometru ikony kosmické sondy po strunách. Je možné hrát ručně i automaticky. Barevný obraz v přirozených barvách pořídila ke konci kosmická sonda Cassini v červenci 2017, když se o Saturnovy prstence skoro otírala a pořídila jejich snímky s dosud nejvyšším rozlišením. Důvod, proč prstence převážně z vodního ledu mají bronzové odstíny, namísto bílé, je v současnosti předmětem výzkumu. Při výběru harmonie minor je stejný obrázek vidět tentokrát falešných barvách, kdy jsou oblasti s vyšším výskytem vodního ledu červenější.

Štítky: Saturn, Prstence, Harfa


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animácia pohybu blízkozemskej planetky s označením 2021 DW1

Další informace »