Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hubblův Jupiter a zmenšující se Velká rudá skvrna

Uznání: NASA, ESA, Hubble, OPAL Program, STScI; Processing: Karol Masztalerz

Co se stane s Jupiterovou Velkou rudou skvrnou? Plynný obr Jupiter je největší planetou ve Sluneční soustavě, je 320 krát hmotnější než Země. Na Jupiteru je jeden z největších a nejdéle trvajících známých bouřkových systémů - Velká rudá skvrna (Great Red Spot - GRS), která je vidět vlevo. GRS je tak velká, že by zakryla i Zemi, ovšem zmenšuje se. Srovnání s historickými pozorováními ukazují, že tato bouře má nyní asi jen třetinovou plochu, než před 150 lety. NASA tuto bouři nedávno monitorovala v rámci programu OPAL (Outer Planets Atmospheres Legacy) s pomocí Hubblova kosmického dalekohledu. Hubblův snímek OPAL ukazuje, jak Jupiter vypadal v roce 2016 a je zpracován tak, aby se zvýraznila červená barva. Moderní údaje o GRS ukazují, že se její plocha zmenšuje, ale zato je o něco vyšší. Nikdo nedokáže budoucnost GRS předpovědět, ani to, zda bude zmenšování pokračovat, aby pak jednoho dne GSR mohla udělat to, co dělají menší skvrny na Jupiteru, totiž zcela zmizet.
Oprava: Na chybu v překladu související se slovem world upozornili Jiří Voříšek a Hynek Olchava.

Štítky: Jupiter, Hubble, Velká rudá skvrna


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »