Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Keplerův dům v Linci

Uznání a copyright: Erich Meyer (Astronomical Society of Linz)

Dnes před 400 lety (15. května 1618) Johannes Kepler objevil pro oběžné dráhy planet ve Sluneční soustavě jednoduché matematické pravidlo, které je nyní známo jako třetí Keplerův zákon pohybu planet. V té době bydlel v tomto vysokém domě v úzké ulici Hofgasse nedaleko hradu a hlavního náměstí města Lince v Rakousku na planetě Zemi. Průkazná identifikace domu (Hofgasse 7) jako místa, kde objevil svůj třetí zákon, je samo nedávným objevem. Erich Meyer z Astronomické společnosti města Lince dokázal vyřešit historickou hádanku částečně na základě popisu Keplerových vlastních pozorování měsíčních zatmění. Kepler byl klíčovou postavou vědecké revoluce v 17. století a podporoval Galileovy objevy a Koperníkův systém oběhu planet kolem Slunce místo kolem Země. Ukázal, že se planety pohybují kolem Slunce po elipsách (první Keplerův zákon), že se planety pohybují na svých oběžných drahách poměrně rychleji v blízkosti Slunce (druhý Keplerův zákon) a že vzdálenějším planetám trvá oběh Slunce déle (třetí Keplerův zákon).

Štítky: Kepler, Třetí zákon, Pohyb planet


32. vesmírný týden 2026

32. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2026. Měsíc bude vidět nad ránem spolu s většinou planet a bude v poslední čtvrti. Venuše je vidět lépe přes den a večer je velmi nízko. Ráno uvidíme Merkur, Mars, Saturn, Uran i Neptun. Aktivita Slunce je spíše nízká, ale může se občas zvýšit. Na obloze létá dost meteorů, většina budou postupně Perseidy. Starship stále pluje, Falcon 9 uskutečnil již 90 startů v roce 2026. Na ISS se chystá výstup do volného kosmu. Startovat má japonská raketa H-3. Před 100 lety se narodil český astronom Vladimír Vanýsek. Před 50 lety začala mise Vikingu 2 u Marsu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Srpková mlhovina a Mýdlová bublina

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2026 obdržel snímek Václava Kubeše „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ „Srpková mlhovina a Mýdlová bublina“ je nejen název snímku, ale především označení objektů, s jejichž portrétem zvítězil Václav Kubeš v soutěži Česká astrofotografie měsíce. Tento

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Po bouřce

Fotoaparát Nikon COOLPIX B500

Další informace »