Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův Hyperion v přirozených barvách

Uznání a license: NASA/JPL/SSI; Composition: Gordan Ugarkovic

Co je na dně podivných kráterů na Hyperionu? Kosmická sonda Cassini, která byla družicí Saturnu, prolétla v letech 2005 a 2010 kolem tohoto měsíce houbovité struktury a pořídila snímky do bezprecedentních podrobností, aby tak pomohla s odpovědí. Mozaika z šesti snímků z průletu v roce 2005 je vidět v přirozených barvách a ukazuje pozoruhodný svět posetý podivnými krátery a se zvláštním houbovitým povrcxhem. Na dně většiny kráterů se nachází nějaký druh neznámého tmavě červeného materiálu. Tento materiál se zdá podobný jako ten, který pokrývá část dalšího Saturnova měsíce Japeta a může se propadat do tohoto ledového měsíce, jelikož lépe absorbuje sluneční světlo. Hyperion měří asi 250 kilometrů, rotuje chaoticky a má hustotu tak nízkou, že nejspíš uvnitř obsahuje rozsáhlý systém dutin.

Štítky: Saturn, Hyperion, Houba


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »