Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův Hyperion v přirozených barvách

Uznání a license: NASA/JPL/SSI; Composition: Gordan Ugarkovic

Co je na dně podivných kráterů na Hyperionu? Kosmická sonda Cassini, která byla družicí Saturnu, prolétla v letech 2005 a 2010 kolem tohoto měsíce houbovité struktury a pořídila snímky do bezprecedentních podrobností, aby tak pomohla s odpovědí. Mozaika z šesti snímků z průletu v roce 2005 je vidět v přirozených barvách a ukazuje pozoruhodný svět posetý podivnými krátery a se zvláštním houbovitým povrcxhem. Na dně většiny kráterů se nachází nějaký druh neznámého tmavě červeného materiálu. Tento materiál se zdá podobný jako ten, který pokrývá část dalšího Saturnova měsíce Japeta a může se propadat do tohoto ledového měsíce, jelikož lépe absorbuje sluneční světlo. Hyperion měří asi 250 kilometrů, rotuje chaoticky a má hustotu tak nízkou, že nejspíš uvnitř obsahuje rozsáhlý systém dutin.

Štítky: Saturn, Hyperion, Houba


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Svietiace oblaky nad Prahou

Fotené v Kbeloch (Praha) fotoaparát Panasonic Lumix 100. Bez úpravy.

Další informace »