Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův Hyperion v přirozených barvách

Uznání a license: NASA/JPL/SSI; Composition: Gordan Ugarkovic

Co je na dně podivných kráterů na Hyperionu? Kosmická sonda Cassini, která byla družicí Saturnu, prolétla v letech 2005 a 2010 kolem tohoto měsíce houbovité struktury a pořídila snímky do bezprecedentních podrobností, aby tak pomohla s odpovědí. Mozaika z šesti snímků z průletu v roce 2005 je vidět v přirozených barvách a ukazuje pozoruhodný svět posetý podivnými krátery a se zvláštním houbovitým povrcxhem. Na dně většiny kráterů se nachází nějaký druh neznámého tmavě červeného materiálu. Tento materiál se zdá podobný jako ten, který pokrývá část dalšího Saturnova měsíce Japeta a může se propadat do tohoto ledového měsíce, jelikož lépe absorbuje sluneční světlo. Hyperion měří asi 250 kilometrů, rotuje chaoticky a má hustotu tak nízkou, že nejspíš uvnitř obsahuje rozsáhlý systém dutin.

Štítky: Saturn, Hyperion, Houba


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »