Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův Hyperion v přirozených barvách

Uznání a license: NASA/JPL/SSI; Composition: Gordan Ugarkovic

Co je na dně podivných kráterů na Hyperionu? Kosmická sonda Cassini, která byla družicí Saturnu, prolétla v letech 2005 a 2010 kolem tohoto měsíce houbovité struktury a pořídila snímky do bezprecedentních podrobností, aby tak pomohla s odpovědí. Mozaika z šesti snímků z průletu v roce 2005 je vidět v přirozených barvách a ukazuje pozoruhodný svět posetý podivnými krátery a se zvláštním houbovitým povrcxhem. Na dně většiny kráterů se nachází nějaký druh neznámého tmavě červeného materiálu. Tento materiál se zdá podobný jako ten, který pokrývá část dalšího Saturnova měsíce Japeta a může se propadat do tohoto ledového měsíce, jelikož lépe absorbuje sluneční světlo. Hyperion měří asi 250 kilometrů, rotuje chaoticky a má hustotu tak nízkou, že nejspíš uvnitř obsahuje rozsáhlý systém dutin.

Štítky: Saturn, Hyperion, Houba


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »