Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. květen 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. květen 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturnův Hyperion v přirozených barvách

Uznání a license: NASA/JPL/SSI; Composition: Gordan Ugarkovic

Co je na dně podivných kráterů na Hyperionu? Kosmická sonda Cassini, která byla družicí Saturnu, prolétla v letech 2005 a 2010 kolem tohoto měsíce houbovité struktury a pořídila snímky do bezprecedentních podrobností, aby tak pomohla s odpovědí. Mozaika z šesti snímků z průletu v roce 2005 je vidět v přirozených barvách a ukazuje pozoruhodný svět posetý podivnými krátery a se zvláštním houbovitým povrcxhem. Na dně většiny kráterů se nachází nějaký druh neznámého tmavě červeného materiálu. Tento materiál se zdá podobný jako ten, který pokrývá část dalšího Saturnova měsíce Japeta a může se propadat do tohoto ledového měsíce, jelikož lépe absorbuje sluneční světlo. Hyperion měří asi 250 kilometrů, rotuje chaoticky a má hustotu tak nízkou, že nejspíš uvnitř obsahuje rozsáhlý systém dutin.

Štítky: Saturn, Hyperion, Houba


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »